Chiński Nowy Rok, bo tak przyjęło się mówić o Święcie Wiosny, jest obchodzony na całym świecie. Świętuję się go nie tylko w Państwie Środka, ale również w Korei Południowej, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Tybecie i wszystkich miejscach zamieszkanych przez imigrantów z Chin. Data Nowego Roku jest ruchoma, a wyznacza ją kalendarz księżycowy. Chińczycy korzystają z niego wyłącznie przy okazji tradycyjnych świąt. Na co dzień, podobnie jak większość narodów, posługują się kalendarzem gregoriańskim. W tym roku Chiński Nowy Rok wypada 12 lutego.

 

Wielka migracja po chińsku

Święto Wiosny trwa 40 dni. To czas rodzinnych spotkań przy suto zastawionym stole oraz spektakularnych parad. W tym roku ze względu na pandemię uroczystości najprawdopodobniej będą wyglądały zupełnie inaczej.

Sam Chiński Nowy Rok to trwające aż tydzień święto narodowe. W przeddzień oficjalnego rozpoczęcia obchodów rodziny spotykają się w domu nestora rodu. Jak mówi tradycja, wspólnie spożywany tego dnia posiłek jest uważany za najważniejszy w roku. Specjalnie na tę okazję miliony rozlokowanych na całym świecie Chińczyków wracają do ojczyzny. Zjawisko to doczekało się nawet specjalnej nazwy – "wiosenna migracja".

Zazwyczaj na kilka dni przed Chińskim Nowym Rokiem na lotniskach i dworcach komunikacji robi się dosyć tłoczno. Chętni na przyjazd do domu muszą odpowiednio wcześniej zadbać o bilety. Organizowanie podróży w ostatniej chwili może graniczyć z cudem.

 

Chiński Nowy Rok 2021

Tegoroczne obchody Święta Wiosny będą jednak różniły się od tych z poprzednich lat. Według najnowszych wytycznych chińskiego rządu międzynarodowe podróże zostały ograniczone do minimum. Dodatkowo politycy zachęcają obywateli do świętowania w domach. Wszyscy przyjezdni będą musieli w pierwszej kolejności zrobić test na COVID-19, a następnie odbyć kilkudniową kwarantannę.

Szacuje się, że w tym roku podczas "wiosennej migracji" podróżować będzie około 1,15 miliarda osób. To o połowę mniej niż w 2019 roku. Ograniczenia oburzyły Chińczyków. Wiele rodzin nie mogło się doczekać spotkania z bliskimi, którzy na co dzień mieszkają za granicą. 

Według kalendarza księżycowego każdy kolejny rok ma zwierzęcego patrona. Jest to jeden z 12 znaków chińskiego zodiaku (Szczur, Bawół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut Pies i Świnia). 2021 będzie Rokiem Bawoła. Według horoskopu w najbliższych miesiącach może pochłonąć nas praca. Znak ten jest symbolem determinacji oraz dążenia do celu.