Muzeum Czekolady w Szawlach (Siauliai) – ok. 150 km na północ od Kowna

copyright @UAB Rūta

„Ruta” to najstarsza fabryka cukiernicza na Litwie, której początki sięgają 1920 roku. W jej muzeum można znaleźć ciekawą historię czekolady, tradycje jej spożywania (na eskpozycji znajduje się specjalny kubek dla wąsatych mężczyzn!), a także wziąć udział w pysznych warsztatach „Słodkie laboratorium” i przygotować własne czekoladki. A jeśli później spróbujesz gorącej czekolady w muzealnej kawiarni, poczujesz prawdziwy aztecki upał - +80°C!

Lot balonem w Birsztanach (Birstonas) – ok. 45 km na południe od Kowna

fot. @Paulius Grigaliūnas

Zapewne słyszeliście, że lecąc balonem na ogrzane powietrze, z lotu ptaka można obserwować wileńską Starówkę lub średniowieczny zamek w Trokach. Ale czy wiesz, że to wyjątkowe przeżycie jest możliwe także zimą? Wypróbuj go w pięknym litewskim kurorcie Birsztany i polataj nad największą litewską rzeką Niemnem i białymi lasami. Podczas lotu, temperatura gorącego powietrza w balonie sięga +120°C, więc stojąc niżej, w koszu, poczujesz ciepło +70°C.

Bursztynowe Ciepło w Połądze (Palanga)

fot. @Atostogų Parkas

Położony bardzo blisko Połągi kompleks rekreacyjno-uzdrowiskowy „Atostogu parkas” słynie z pierwszej na świecie bursztynowej sauny. Do budowy jej ścian, sufitu i łóżek zużyto trzy tony bałtyckiego bursztynu. Sauna ma przyjemny zapach żywicy i temperaturę sięgającą +48°C. Zdrowotne właściwości kwasu bursztynowego są dostarczane do organizmu przez skórę i drogi oddechowe. „Atostogu parki” jest atrakcją dla całej rodziny – posiada 16 basenów, programy saunowe oraz ponad 50 zabiegów SPA i zdrowotnych. Więcej o tradycyjnych litewskich saunach znajdziesz tutaj. 

Prywatne SPA dla Dwojga w Koszedarach (Kaišiadorių r.) – ok. 60 km na zachód od Wilna

fot. @Sesesaule

W czasach, gdy dystans społeczny stał się tak ważny, prywatna oaza „Atokampis – Boutique SPA & Resort” może być dla Ciebie cennym odkryciem. Inspirowane chatami na wyspie Bali i stworzone specjalnie dla par, to prywatne gospodarstwo położone na obrzeżach lasu jest jedynym takim miejscem na Litwie. Rezerwując kabinę z prywatnym podwórkiem, możesz cieszyć się towarzystwem swojej bliskiej osoby bez kontaktu z innymi. Każda kabina ma na tarasie wannę ofuro – z temperaturą +38 °C. Warto również wypróbować tam terapeutyczną saunę solną o temperaturze +40°C.

Aquapark w Druskiennikach (Druskininkai)

fot. @DruskininkaiTIC

Bez względu na to, jaką porę roku wybierzesz na wizytę w aquaparku w Druskiennikach, zawsze poczujesz tam tropikalne lato. We wewnątrz parku panuje stała temperatura +31°C, a jeszcze wyższa w strefie saun, gdzie znajduje się ich ponad 20. Jest to największy park wodny na Litwie z mnóstwem niezapomnianych wrażeń – znajdują się tam m.in. basen z falami morskimi, rwąca rzeka, zjeżdżalnie i rozbudowana strefa zabaw dla dzieci.

Klimat polinezyjski w Wilnie

fot. @Augustinas Matulevičius

Tropiki można również znaleźć w stolicy Litwy w Wilnie! Aquapark „Vichy” oferuje egzotyczną atmosferę wysp Polinezji i ciepło +30°C. Znajdziesz tam m.in. strefę basenów, kompleksy saun „Bora Bora” i „Lava” oraz prysznice „Tropikalny Deszcz” pozwalające orzeźwić się.

Restauracja w szklarni w Wilnie 

Rodzinna restauracja „Panama Food Garden” nazywana przez właścicieli resortem gastronomicznym. Znajdziesz ją w najbardziej romantycznej dzielnicy Wilna – Žvėrynas, dawnym terenie łowieckim wielkich książąt litewskich. Można delektować się tu wykwintną kuchnią z takimi daniami jak ostrygi, ślimaki, małże czy ośmiornice, a także kameralną atmosferą i temperaturą +27°C.  Jedno z pomieszczeń tej restauracji znajduje się w prawdziwej szklarni!

Zoopark w Wilnie

Tamaryny, senegalskie krzaki, lemury, jeże czteropalczaste, nietoperze, surykatki, salamandry, kameleony, żółwie… W wileńskim zooparku można znaleźć ponad 80 gatunków egzotycznych zwierząt. Niektóre z nich chodzą swobodnie, na przykład lemury, więc upewnij się, że nie masz przy sobie nic słodkiego, co mogłoby je zaciekawić. Odwiedzający park mogą dowiedzieć się więcej o zwierzętach, ich zachowaniu i środowisko przyrodniczym, w którym żyją, a także samodzielnie nakarmić tęczowe lorysy nektarem. Wypróbuj zooterapię w pierwszym zooparku w Wilnie w ciepłym otoczeniu z temperaturą +25°C.

Pieczenie chleba w Muzeum Koni w Oniksztach (Anyksciai) – 115 km na północ od Wilna 

fot. @Horse Museum

Zwariowani Litwini mają muzeum poświęcone koniom- jedyny taki obiekt w krajach bałtyckich. Muzeum posiada ekspozycję poświęconą ewolucji koni, narzędziom rolniczym, kowalstwu, relacjom konia i człowieka oraz wiele innych ciekawostek na temat tych ssaków. Przykładowo, czy wiesz, że konie mają temperament jak ludzie – mogą być sangwiniczne, choleryczne, melancholijne lub flegmatyczne? W Muzeum Koni można jeździć konno lub uczestniczyć w programach edukacyjnych. Możesz też spróbować upiec tradycyjny litewski chleb żytni. Nawet jeśli za oknem gospodarstwa wieje mroźny zimowy wiatr, chleb skosztujesz przy starym piecu w przyjemnej temperaturze +24 °C.

Ogrody zimowe w Kownie

Odwiedzając drugie co do wielkości miasto Litwy, Kowno, które w tym roku jest Europejską Stolicą Kultury, nie zapomnij ogrzać się w jego ogrodach zimowych. Jeden z nich znajduje się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Witolda Wielkiego i posiada największą szklarnię na Litwie. Na powierzchni ponad 1000 m2 rośnie ponad 900 gatunków roślin, a wśród nich bananowce owocowe, rośliny papai, drzewa papai i inne rośliny tropikalne, subtropikalne, pustynne i subpustynne.

Kolejna szklarnia czeka na zwiedzających w pobliżu jednego z najpiękniejszych dworów Litwy – Raudondvaris. Oranżeria została założona przez hrabiego Tyszkiewicza i zbudowana przez włoskiego architekta w XIX wieku. Hrabia lubił dużo podróżować i przywoził do swojej oranżerii egzotyczne rośliny i zwierzęta, takie jak małpy czy aligatory. Teraz mieści się tu stylowa restauracja ze stolikami pod tropikalnymi roślinami, a każdego gościa wita kolorowa papuga.

Pawilon wody mineralnej w Birsztanach (Birstonas) – ok. 45 km na południe od Kowna

Litewskie uzdrowiska słyną z naturalnych wód mineralnych i leczniczych. Dzięki ponad 20 głębokim studniom wody mineralnej w litewskich kurortach goście mogą przez cały rok korzystać z dobrodziejstw tego cudu natury. W pawilonie wody mineralnej w willi Birute w Birsztanach można relaksować się na leżakach wokół basenu ze słoną wodą i z fontannami. Leżąc, możesz wdychać słone powietrze obserwując niebo przez szklany dach. Lekarze twierdzą, że naturalna woda mineralna parująca w willi Birutė jest szczególnie przydatna dla pacjentów z chorobami układu oddechowego lub tych, którzy chcą ich uniknąć. Ma również pozytywny wpływ na skórę. Pamiętaj, spokój ducha leczy lepiej niż cała butelka lekarstwa.

Muzeum Morza w Kłajpedzie

fot. @Alfonsas Mažūnas

Litewskie Muzeum Morza jest jednym z najpopularniejszych na Litwie i nie bez przyczyny. Delfiny i lwy morskie, ryby i pingwiny, muszle i mięczaki – magiczny świat morski jest zaskakujący. Muzeum Morza, ponownie otwarte po remoncie, zaprasza do zapoznania się z morską fauną i nauczenia się, jak ją szanować i chronić. Spotkasz tu bałtyckie foki szare, pingwiny, delfiny i uchatki kalifornijskie. Poznasz podwodne tajemnice w innowacyjnych i atrakcyjnych ekspozycjach w temperaturze +20°C.

Więcej informacji o Litwie i jej atrakcjach znajdziesz na stronie: https://www.lithuania.travel/pl/.