W tym roku więcej niż zwykle mówi się o astronomii i nie dzieje się to bez przyczyny. W ostatnim czasie na sklepieniu niebieskim można obserwować wiele interesujących zjawisk. Czy są one na tyle ciekawe, żeby zainteresować najmłodszych? Wśród drugoklasistów z pewnością znajdzie się niejeden amator astronomii. Swoją przygodę z badaniem ciał niebieskich można rozpocząć od lornetki Celestron Upclose. Największą zaletą takiego rozwiązania jest uniwersalność. Urządzenie może służyć zarówno do obserwacji nieba, jak i dzikiej przyrody, meczu piłki nożnej czy akrobacji lotniczych. Optyka pokryta wieloma powłokami zwiększa przepuszczalność światła, zapewniając wysoką jakość obrazu. Niemniej jasny i ostry obraz oraz wysoki kontrast to nie jedyne walory tego modelu. Lornetka charakteryzuje się wysoką ergonomią, co w przypadku młodego użytkownika jest szczególnie istotne. Aluminiowy korpus pokryty gumą, chroni przed nieostrożnym obchodzeniem się ze sprzętem. Natomiast wgłębienia na kciuki podwyższają łatwość użytkowania. Lornetka umożliwia 16-krotne powiększenie, a zakres pola widzenia wynosi 62 metry na 1000 metrów.

Kolejną propozycją dla najmłodszych astronomów jest teleskop Celestron Firstscope 76 EQ.

Urządzenie charakteryzuje się kompaktowym kształtem i łatwą obsługą. Warto dodać, że teleskop może służyć także do obserwacji zjawisk naziemnych. Wielkość zwierciadła Celestron Firstscope wynosi 76 mm. Zestaw zawiera dwa okulary – 20 mm z możliwością 15-krotnego powiększenia oraz 4 mm o 75-krotnym powiększeniu. To znacznie ułatwia obserwację nieba początkującym adeptom astronomii. W pierwszej kolejności należy używać okularu o niewielkim powiększeniu, aby łatwiej zlokalizować obiekty na niebie, a następnie okularu o większym powiększeniu. Taka kolejność pozwala szybciej odnaleźć obiekty i nie zniechęci dziecka do obcowania z astronomią.

Ofertę dla najmłodszych astronomów uzupełnia teleskop Celestron Powerseeker 50 AZ. Urządzenie zamontowane jest na statywie azymutalnym i posiada zwierciadło o średnicy 50 mm. W zestawie znajdują się trzy okulary: 20 mm (powiększenie 30x), 12 mm (50x), 4 mm (150x), a także płyta z oprogramowaniem The Sky. Aplikacja zawiera materiały dotyczące astronomii oraz szczegółową mapę nieba. Baza danych umożliwia odnalezienie oraz obserwację ponad 4 tysięcy ciał niebieskich.

Urządzeniem, które cieszy się dużą popularnością wśród najmłodszych naukowców jest mikroskop. Zakup profesjonalnego urządzenia wiąże się z wydatkiem około 400 złotych. To stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę funkcjonalność produktów. Ręczny mikroskop Celestron Deluxe oferuje powiększenie 10x, 40x oraz 150x.
Urządzenie dostarczane jest wraz z oprogramowaniem do Windows oraz kablem USB 2.0 służącym do przesyłania sygnału obrazu. Mikroskop posiada wbudowaną cyfrową kamerę 2MP do wykonywania zdjęć i filmów. Większe możliwości oferuje cyfrowy model Amoeba. Mikroskop oferuje powiększenie 10x, 60x oraz 200x, co pozwala na obserwację obiektów wymagających dużego zbliżenia. Dodatkowym atutem jest możliwość odłączenia tubusu mikroskopu i ręczne lub cyfrowe przeglądanie dużych obiektów. Dzięki wbudowanemu aparatowi cyfrowemu 1,3 MP można robić zdjęcia, filmy i przesyłać je do komputera. W komplecie znajduje się kabel USB 2.0 oraz specjalne oprogramowanie foto ULead dla systemów operacyjnych Windows. Oprócz tego wyposażenie standardowe mikroskopu zawiera 8 przygotowanych slajdów, 4 puste slajdy, pęsety, sondę igłową, kroplomierz. Model Amoeba dostępny jest w kolorach niebieskim oraz szarym.