Mondial Assistance opublikował wyniki badań wakacyjnych zwyczajów Polaków: ponad połowa planuje w tym roku urlopowy wyjazd. Blisko 6 mln z nas wybiera się za granicę. Na taką przyjemność wydamy najczęściej do 2,5 tys. zł, a urlop potrwa przynajmniej 11 dni. Chociaż na żaden wypoczynek nie pojedzie aż 14,5 mln rodaków, to jednak liczba osób, które pozostaną w domu zmniejszyła się o 6% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Celem badania było poznanie preferencji i zwyczajów wakacyjnych, a także porównanie ich z wynikami zeszłorocznego badania przeprowadzonego w analogicznym czasie. Maj nie przez przypadek został wybrany na czas realizacji projektu – w tym miesiącu  większość Polaków nie tylko planuje wyjazdy wakacyjne, ale też załatwia niezbędne formalności z tym związane. Co mówią wyniki?

Na wakacjach co drugi z nas
W tym roku na wypoczynek wybiera się ponad 16 mln rodaków, czyli co drugi Polak mający co najmniej 18 lat (52%). To o 4% więcej niż w roku ubiegłym. Spośród osób, które w tym roku planują wyjazd ¾ było na wakacjach także rok temu.

63% rodaków urlop spędzi w kraju – to o 6% mniej niż w badaniu sprzed roku. Rośnie za to liczba osób planujących wypoczynek za granicą – w tym roku wg badania to blisko 6 mln osób, czyli 37% w ogóle wybierających się na wakacje. Najpopularniejsze destynacje to Chorwacja (14%), Hiszpania, Włochy (po 8%) i Grecja (7%). W odniesieniu do roku poprzedniego nieco na znaczeniu straciły Egipt i Hiszpania.

Na wakacje 2013 wyjadą przede wszystkim osoby młode (w wieku 18 - 29 lat), mieszkające w miastach, z wykształceniem średnim i wyższym, o dochodzie gospodarstwa domowego powyżej 4,5 tys. zł (rok wcześniej było to 3 tys. zł). Przy wyjazdach zagranicznych kwota ta rośnie do 6 tys. zł. Średni koszt na osobę w Polsce to 1191 zł (choć najwięcej, bo aż 41% deklaruje, że wyda poniżej 1 tys. zł), a w podróży zagranicznej aż 2315 zł (najwięcej - 21% - planuje wydać pomiędzy 1,5 tys., a 2 tys. zł). Roku temu w badaniu zadeklarowaliśmy wydatki 1 188 zł na wakacje w kraju i 2613 zł przy wypoczynku w innych krajach.
Nie każdy myśli o bezpieczeństwie
- Sześciu na dziesięciu Polaków wyjeżdżających na wakacje za granicę (dokładnie 58%) planuje wykupić ubezpieczenie. To dosyć dużo (choć nieco mniej niż rok temu), jednak niepokojące wydaje się, że aż 42% nie widzi potrzeby zabezpieczenia się na wypadek nieprzyjemnych sytuacji za granicą. Świadczy to o braku świadomości wielu Polaków, jak nieprzyjemne i kosztowne mogą się okazać wakacje bez polisy. W porównaniu z większością krajów UE w Polsce ten poziom jest bardzo niski. Statystyczny Niemiec czy Francuz nie wyobraża sobie wyjazdu na wakacje bez ubezpieczenia – wyniki badania komentuje Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance. Większość osób nie zamierzających wykupić ubezpieczenia turystycznego po prostu nigdy się nie ubezpiecza na wyjazd wakacyjny. Głównym powodem wykupienia ubezpieczenia dla tych, którzy je mają jest potrzeba poczucia bezpieczeństwa podczas wypoczynku.

Cena nie najważniejsza
Aż ¾ Polaków swój główny wyjazd wakacyjny zamierza zorganizować samodzielnie. Pytani, co powoduje takie nastawienie, najczęściej odpowiadają, że chęć indywidualnego decydowania o formie spędzanego czasu (53%) i możliwość dopasowania oferty do własnych potrzeb (29%). Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z wakacyjnej propozycji biura podróży, zamierzają dokonać jej zakupu bezpośrednio w placówce (79% - w Internecie 21%), a w korzystaniu z touroperatorów najbardziej cenią gwarancję wiarygodności (52%), pewność zakupu potwierdzoną dokumentem (49%) i doradztwo sprzedawcy (31%). Największy wpływ na wybór wycieczki i konkretnego biura podróży mają opinie znajomych – marketing szeptany i polecenia są najważniejsze prawie dla co drugiego kupującego wycieczkę w biurze podróży (48%). W dalszej kolejności pod uwagę bierzemy zaufanie i wiarygodność biura (38%), a dopiero na trzecim miejscu cenę wycieczki (jest decydująca dla 31%).

Chociaż na żadne wakacje nie pojedzie aż 47%, to jednak liczba ta jest mniejsza od zeszłorocznej o 6 pkt. procentowych. 1/5 badanych na ostatnim wyjeździe urlopowym była aż pięć i więcej lat temu. Niemal co dziesiąty dorosły mieszkaniec Polski nigdy nie był na wakacjach. Najczęstszy powód to brak pieniędzy – podała go co druga osoba. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób w wieku powyżej 50 lat, a także osób, których dochód gospodarstwa domowego jest poniżej 1 tys. zł

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-14 maja 2013 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) w ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Próba wyniosła 1000 osób.