Rynek pracy w Krakowie - charakterystyka

Kraków jako stolica małopolski i jedno z największych miast w kraju posiada niezwykle rozwinięty rynek pracy. Możesz znaleźć tu zatrudnienie w niemalże każdej branży. Swoje siedziby, sklepy czy fabryki mają tu duże zakłady produkcyjne, firmy handlowe czy nowoczesne korporacje zajmujące się technologią. W związku z tym na serwisach ogłoszeniowych znajdziesz oferty pracy na bardzo różnych stanowiskach, w oparciu o różny typ umowy, pracę stałą oraz dorywczą.

Jak bezpiecznie szukać pracy w Krakowie? 

Poszukiwanie pracy to jeden z najważniejszych momentów, kiedy trzeba zadbać o ochronę danych osobowych, ponieważ oszustwa stają się coraz częstsze i trudniejsze do zidentyfikowania. Jest to szczególnie istotne podczas szukania pracodawcy w dużym mieście. W Krakowie działa wiele firm, które zajmują się przemysłem, prowadzą działalność produkcyjną lub usługową. Rynek pracy jest obfity w różnego rodzaju ogłoszenia. Oszuści próbują wykorzystać tę sytuację i  Zanim ponownie zaczniesz przeglądać oferty, zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

Ogranicz udostępnianie swoich danych osobowych

Oszustom w sieci zazwyczaj najbardziej zależy na wyłudzeniu danych osobowych. W kodeksie pracy możesz przeczytać, że pracodawca na etapie rekrutacji ma prawo zażądać od osoby ubiegającej się na dane stanowisko jedynie podstawowych informacji. Jeżeli ktoś chce, byś udostępnił mu skan dokumentu tożsamości lub numer PESEL, wówczas należy zachować czujność, ponieważ może to być próba wyłudzenia Twoich danych. Oszuści, mając Twoje dane osobowe, mogą sfałszować np. dowód osobisty, zaciągnąć kredyt czy założyć konto bankowe.

Chociaż CV zazwyczaj zawiera informacje kontaktowe, możesz wybrać, jakie informacje w udostępnisz. Na początek wystarczy, że podasz numer telefonu, adres e-mail oraz miejsce zamieszkania. Nie udostępniaj żadnych innych danych osobowych, które oszuści mogliby wykorzystać do kradzieży Twojej tożsamości. Kiedy pracodawca będzie chciał Cię zatrudnić, może być konieczne podanie tych danych w celu zweryfikowania pewnych informacji, jednak nigdy nie ujawniaj tych informacji przed spotkaniem i rozmową z pracodawcą.

Czasami może się okazać, że pracodawca chce, żebyś wpłacił symboliczną kwotę. Otrzymasz od niego formularz, który przekieruje Cię na stronę Twojego banku. Tak naprawdę nie jest to oficjalna strona. Wpisując swoje dane do logowania, dajesz do nich dostęp osobom nieuprawnionym. Wówczas mogą one bez problemu rozporządzać Twoimi środkami.

Przeanalizuj opisy stanowisk i sprawdź firmę w Internecie

Pierwszym sygnałem, że oferta pracy może być fałszywa, są literówki, błędy gramatyczne, interpunkcyjne. Przedsiębiorcy dbają o wizerunek swojej firmy. Chcą się pokazać w pozytywny sposób. W związku z tym komunikacja będzie wyglądać profesjonalnie.

Pracodawca powinien zawrzeć w ogłoszeniu następujące informacje: nazwa firmy i jej adres, wymagania na konkretne stanowisko, zakres obowiązków, typ umowy, wysokość wynagrodzenia, ale również kontakt do siebie. Może to być zarówno telefon, jak i adres e-mail. Kiedy warto dokładniej przyjrzeć się ofercie? Jednym z sygnałów alarmowych powinno być przesadnie wysokie wynagrodzenie. Ogłoszenia typu “1000 złotych za 4 godziny pracy bez wychodzenia z domu” to w 99,9% oszustwa. Również brak informacji o wynagrodzeniu lub typie umowy powinien wzbudzić Twoje wątpliwości.

Jeśli opis stanowiska wydaje Ci się interesujący, następnym krokiem jest zbadanie firmy i zweryfikowanie ważności oferty pracy. Ten krok jest bardzo ważny, ponieważ oszuści zazwyczaj promują fałszywe oferty pracy, podszywając się pod znane przedsiębiorstwa. Znajdź firmę w Internecie i zajrzyj do zakładki “Kariery” lub “Oferty pracy”.

Wreszcie, wyszukaj firmę w witrynach takich jak LinkedIn, a nawet Google. Opinie ludzi, którzy pracowali w danym miejscu, mogą pomóc Ci podjąć decyzję o aplikowaniu na dane stanowisko.

Sprawdź swoje media społecznościowe

Wielu pracodawców korzysta z mediów społecznościowych do sprawdzania potencjalnych kandydatów pod kątem możliwości zatrudnienia. Profile na Facebooku czy LinkedIn mogą wiele ujawnić. Uważaj na to, co publikujesz, aby nie tylko prezentować profesjonalny wizerunek legalnym pracodawcom, ale także chronić swoje dane osobowe.

Jeśli znajdują się tam treści, którymi nie chciałbyś się dzielić, wyczyść swoje profile w mediach społecznościowych, dostosowując ustawienia prywatności i usuwając elementy, które mogą być nieatrakcyjne dla pracodawców.

Zwróć uwagę na komunikację z pracodawcą lub osobami odpowiedzialnymi za rekrutację

Komunikacja w firmie jest niezwykle ważna. Jest to jeden z głównych elementów kultury w organizacji. Komunikacja między Tobą a pracownikami w firmie powinna być profesjonalna po obu stronach. Jeśli kiedykolwiek doświadczysz niegrzecznej, prymitywnej lub nieprofesjonalnej komunikacji, zastanów się, czy chcesz pracować dla firmy, która pozwala na takie zachowanie.

Dokumentuj każdy krok podczas poszukiwania pracy

Kiedy ubiegasz się o pracę, zapisz nie tylko te oferty pracy, aby móc skontaktować się z pracodawcami, ale także zanotuj strony internetowe, na których umieściłeś swoje CV. Zapisz zakładkę z ogłoszeniem i w przypadku naruszenia bezpieczeństwa w witrynie, w której publikowane jest Twoje CV, podejmij kroki prawne.

Upewnij się przed rozmową kwalifikacyjną

Może Ci się wydawać to przesadą, jednak bardzo często nie zwracamy uwagi na takie detale. Gdy już złożysz podanie o pracę w firmie, zapewne czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna. Upewnij się, że miejsce, do którego zaprosił Cię pracodawca to siedziba firmy lub miejsce publiczne np. restauracja, bądź kawiarnia. Pod żadnym pozorem nie umawiaj się na spotkania w domu prywatnym.

Wielu pracodawców przeprowadza teraz wirtualne rozmowy kwalifikacyjne na platformach Zoom lub Microsoft Teams. Upewnij się, że w tle nie ma żadnych zdjęć, informacji, po których ktoś mógłby zidentyfikować Twoje miejsce zamieszkania. Warto skorzystać w takiej sytuacji z opcji ustawienia tła. Po zakończeniu rozmowy upewnij się, że kamera i mikrofon są wyłączone przed opuszczeniem “pokoju”, aby uniknąć wpadek po rozmowie.

Co zrobić,  gdy natkniesz się na oszusta?

Samo opublikowanie fałszywego ogłoszenia o pracę nie jest przestępstwem. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli zostałeś oszukany. Kiedy znajdziesz fałszywą ofertę pracy najlepiej od razu zgłosić ją do obsługi portalu, na którym się znajduje.

"Kto przetwarza dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do ich przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch." To treść ustawy o ochronie danych osobowych. Jeżeli doszło do wyłudzenia Twoich danych osobowych, koniecznie poinformuj o tym organy ścigania. Możesz się również zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Podobnie zrób, jeśli pracodawca-oszust wyłudził od Ciebie pieniądze.

Bezpieczne szukanie pracy w Krakowie - podsumowanie

Rynek pracy w stolicy małopolski jest naprawdę rozbudowany. W Krakowie znajdziesz ogłoszenia na różnego rodzaju stanowiska - od pracowników fizycznych do umysłowych. Pracę w biurze, hybrydową czy zdalną. Mnogość ofert pracy sprawia, że oszustom jest łatwiej znaleźć osoby, które dadzą się nabrać i np. udostępnią im swoje dane osobowe.

Aby nie dać się oszukać szukaj ofert pracy w sprawdzonych serwisach. Jednym z nich jest GoWork. Każde ogłoszenie w serwisie jest weryfikowane oraz sprawdzane pod kątem jakości. Oprócz tego, zanim zdecydujesz się złożyć CV,  możesz zapoznać się z opiniami na temat danego pracodawcy.

Sprawdź aktualne oferty pracy Kraków. W serwisie GoWork bezpiecznie znajdziesz dla siebie odpowiednie zajęcie!