Włochaty

Harapan urodził się w  zoo w amerykańskim Cincinnati. Na fotografii ma zaledwie kilka tygodni.  

Zdjęcie idealnie oddaje, dlaczego ten gatunek nazywany jest „włochatym”.  Jego grubą skórę pokrywają charakterystyczne, czarny lub czerwono-rude rzadkie włosy (gęstsze u młodych).  

Nosorożec sumatrzański najchętniej jada owoce, liście, gałązki i korę. Ma dwa rogi zbudowane z włókien keratynowych, czyli podstawowego budulca włosów czy paznokci. Zwykło się mówić, że zmysł węchu jest dla niego tak ważny, że nos w stosunku do ciała zajmuje więcej miejsca niż mózg. 

To także najbardziej narażony na wymarcie gatunek nosorożca. Krytycznie zagrożony z powodu wylesienia i kłusownictwa - w niektórych kulturach azjatyckich panuje bowiem śmiertelnie niebezpieczne dla nosorożców przekonanie, że ich rogi mają właściwości lecznicze. Absurd.

Kawaler na wydaniu

Teraz Harapan ma 8 lat. Jest silny i zdrowy, na tyle by wyruszyć do południowo-wschodniej Azji na ważną misję. Zamieszka w Parku Narodowym Way Kambas w Indonezji, a jego zadaniem będzie spłodzić jak najwięcej potomstwa.

Misja Harapana zamknie kilkuletni program reintrodukcji nosorożca sumatrzańskiego. Cincinnati Zoo’s Sumatran Rhino Breeding Program to jedyny w Stanach Zjednoczonych projekt stworzony w celu ratowania tego krytycznie zagrożonego gatunku.

Odpowiedź na pytanie, czy Harapan zdoła uratować swój gatunek, jest tylko jedna: to zależy od nas. Powodzenia przystojniaku!