Pierwsza w XXI wieku ekspedycja Polskiego Związku Alpinizmu na ośmiotysięcznik ma w planie zdobycie Nanga Parbat (8126 m) oraz Gasherbrumów I (8068 m) i  II (8035 m). Tak rozpoczyna się, zaplanowany na 5 lat, program: „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”.
Ekspedycja o sportowym charakterze ma zadanie wyselekcjonowanie i przygotowanie młodych utalentowanych wspinaczy, którzy w kolejnych lata zaatakują niezdobyte dotąd zimą ośmiotysięczniki w Karakorum, ze słynnym i niezwykle trudnym K2 (drugi szczyt świata - 8611 m).
Twórcą i motorem projektu jest wybitny polski himalaista Artur Hajzer, zdobywca pięciu ośmiotysięczników. Wspiera go - jako kierownik honorowy - Krzysztof Wielicki. To najbardziej utytułowany polski himalaista, zdobywca - jako piąty na świecie - korony Himalajów (wszystkie 14 ośmiotysięczników), pierwszy człowiek, który stanął zimą na ośmiotysięczniku i to od razu tym najwyższym - Mount Evereście (8848 m).   
W majowej wyprawie, którą pokieruje Hajzer uczestniczyć będzie 12 osób.
Wejście na Nanga Parbat ma być poprowadzone drogą Kinshoffera od strony doliny Diamir w stylu klasycznym. W języku wspinaczkowym oznacza to, że zaplanowano kilkutygodniową akcję, z  czasem przeznaczonym na aklimatyzację, zakładaniem obozów pośrednich, poręczowaniem przynajmniej części drogi.
Natomiast atak na Gashebrumy ma być w stylu alpejskim, czyli bez poręczowania ściany, w małym zespole, w kilka dni.
Tego lata w ramach programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015” odbędą się jeszcze: wyprawa treningowa na 2 siedmiotysięczniki w górach Tien Szan (4 osoby), na K-2 (1 osoba) i udział reprezentacji PZA w międzynarodowych zawodach biegowych-alpinistycznych na najwyższy szczyt Europy „The Elbrus Race”.
Program spotkał się z życzliwością i wsparciem Ministerstwa Sportu, które patronuje przedsięwzięciu. Projekt ma też finansowe wsparcie Fundacji Jerzego Kukuczki.
Patronat medialny objęły sportowe media  Agory skupione w platformie Sport.pl.

Informacje dodatkowe

Polacy są absolutnymi hegemonami w zimowy himalaiźmie. Wystarczy powiedzieć, że na 9 ośmiotysięczników zdobytych dotąd zimą, na ośmiu stanęli Polacy. Dopiero w 2009 r. zespół włosko-kazachski (Simone Moro, Denis Urubko) przełamał polski monopol na zimowe triumfy, zdobywając Makalu (8463 m).  Lecz to nie koniec wyścigu, do zdobycia zostało 5 ośmiotysięczników z trudnym technicznie K2 na czele. Wszystkie one leżą na terenie Pakistanu i wszystkie są w strefie klimatycznej charakteryzującej się bardzo srogimi - mroźnymi i wietrznymi zimami. Jednak wejście do historii światowego himalaizmu jest na tyle pociągającym celem, że mimo spodziewanych trudności wyprawy planują Rosjanie, Kazachowie, Austriacy, Włosi, Kanadyjczycy, Koreańczycy. Trzeba się więc spieszyć.

Oto pełny skład majowej wyprawy:
Artur Hajzer - twórca projektu, kierownik wyprawy
Jacek Czech - KW Katowice
Aleksandra Dzik - KS Kandahar
Rafał Fronia – Sudecki KW
Jarosław Gawrysiak – UKA Warszawa
Aleksander Grządziel – KW Jastrzębie
Marcin Kaczkan – KW Warszawa
Robert Kaźmierski – KW Wrocław
Jerzy Natkański – KW Warszawa
Piotr Snopczyński – KW Wrocław
Robert Szymczak – KW Trójmiasto
Ireneusz Waluga – KW Jastrzębie Więcej o wyprawie i zdjęcia znaleźć można na:
www.polskihimalaizmzimowy.plInformacje o szczytach: Nanga Parbat (8126 m)
Położony na zachodnim krańcu Himalajów. Cechą charakterystyczną jest to, że Nanga Parbat jest najwyższym względnym wzniesieniem na świecie. Od oddalonej zaledwie 20 km doliny Indusu, wypiętrza się na wysokość prawie 7 km. Szczyt obrywa się trzema imponującymi ścianami Rupal, Rakhiot i Diamir.
Pierwszym zdobywcą był Austriak Herman Buhl (3 lipca 1953)
Pierwsze polskie wejście: Zygmunt Heinrich, Sławomir Łobodziński, Jerzy Kukuczka (13 lipca 1985)   
Zimą nie zdobyty.

Gasherbrum I (8068 m)
Drugi co do wysokości szczyt Karakorum
Zdobyty przez wyprawę amerykańską - na szczycie stanęli Peter Schoening, Andrew Kauffman (5 lipca 1958)
Pierwsze polskie wejście Jerzy Kukuczka, Wojciech Kurtyka - droga południowo-zachodnią ścianą (23 lipca 1983)
Zima nie zdobyty

Gasherbrum II (8035 m)
Uznawany za najłatwiejszy z pakistańskich ośmiotysięczników.
Zdobyty przez Austriaków. Josef Larch, Fritz Moravec, Johann Willenpart staneli na szczycie 7 lipca 1956 r.
Pierwsze polskie wejście Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz, Krzysztof Zdzitowiecki 1 sierpnia 1975.
Zimą nie zdobyty

Zobacz także: Himalaje w obiektywie naszej społeczności: