Poczuj atmosferę

Atmosfera to gazowa otoczka Ziemi, wypełniona powietrzem. Jej najwyższa strefa łączy się z przestrzenią kosmiczną na umownej wysokości 100 km. n. p. m. W niższych warstwach krążą satelity, latają samoloty, znajdują się jony wpływające na wzrost temperatury i blokujące szkodliwe promieniowanie. W sferze przylegającej bezpośredni do Ziemi zachodzą zjawiska związane z pogodą.

Przy eksponacie Ciepły front  sprawdzisz, jak mieszają się masy powietrza o różnej temperaturze. Może nawet uda ci się wywołać mżawkę! Trąba powietrzna pomoże ci się zapoznać się  ze zjawiskiem tornada w bezpiecznych warunkach, a Powietrzne zwierciadło  pozwoli rozwikłać zjawisko fatamorgany.

Podnieś ciśnienie

Ciśnienie atmosferyczne to ciężar słupa powietrza,  naciskającego na pewną powierzchnię – np. na ludzkie ciało. Ciśnienie działa na nas z siłą 20 ton. To tak, jakbyśmy ułożyli na sobie 20 000 kilogramowych torebek cukru! Gdyby nie nasze wewnętrzne ciśnienie, które równoważy nacisk, atmosfera by nas zmiażdżyła.

Poczuj siłę ciśnienia na własnej dłoni, wkładając Ciasne rękawiczki. Dzięki niemu uniesie cię Huśtawka.  Przetestuj też Półkule magdeburskie. Nasze są 3 razy mniejsze od tych, które próbowało rozerwać 30 koni w słynnym eksperymencie z 1654 r., a i tak nie jest łatwo.

Rozwiej wątpliwości

Wiatr wywołują różnice ciśnienia atmosferycznego. Wieje z obszarów wysokiego ciśnienia w kierunku niskiego. Chcąc wywołać wiatr w domu, wystarczy spowodować popularny przeciąg. Jeśli ciśnienie powietrza po dwóch stronach budynku jest różne, to po otwarciu okien może nastąpić przepływ powietrza przez mieszkanie.

Wiatr we włosach poczujesz uruchamiając eksponat Powietrze w lejku.  Imponujących podmuchów doświadczysz także w Powietrznej fontannie, a Powietrzna armata pomoże ci się przekonać, jaką siłę na wiatr.

Ustaw się pod wiatr

Dlaczego wiatr chłodzi? Powietrze wydaje się tym zimniejsze, im szybciej wieje wiatr.  Kiedy jest chłodno, tuż przy naszej skórze tworzy się  ciepła warstwa powietrza, która działa jak izolacja. Podmuch wiatru ją rozwiewa i sprawia, że odczuwamy temperaturę niższą nawet o 30°C. Tę właściwość niskiego wiatru wykorzystujemy także dmuchając na gorące potrawy. Zwiewamy izolującą warstwę powietrza i zwiększamy szybkość, z jaką paruje woda.
Skorzystaj z eksponatu Chłodzący wiatr i sprawdź to samodzielnie. Łopocząca flaga pozwoli ci zobaczyć wiry, które wędrują wzdłuż poruszającej się tkaniny. Przekonaj się po co auta mają spojlery eksperymentując ze Skrzydłem.

Wystawa Powietrze – więcej niż nic jest dostępna w Centrum Nauki Kopernik od 15 grudnia 2017 r.

Bilety: www.kopernik.org.pl