POWIĘKSZENIE to cykliczne wyróżnienie przyznawane przez redakcję National Geographic Polska jednemu z użytkowników naszej strony. Pod uwagę bierzemy całą galerię, nie tylko pojedyncze zdjęcie. Doceniamy spójność i osobistą fotograficzną wypowiedź autora.

 

MARCIN BARANOWSKI

Już jako dzieciak nie potrafiłem usiedzieć w domu i włóczyłem się po bagnach, lasach i dzikich ostępach. Z upływem lat  zapuszczałem się dalej i jeszcze dalej. Od 18 lat jestem instruktorem i właścicielem szkoły nurkowania.

W czasie swoich wędrówek, zarówno tych podwodnych i nadwodnych, odwiedziłem najodleglejsze zakątki świata, kilkukrotnie okrążając kulę ziemską. Spędziłem kilka tysięcy godzin pod wodą i tyleż samo w terenie - od zimnych wód Islandii po sawannę Mozambiku i lasy  tropikalne Indonezji.

Staram się docierać do miejsc nietkniętych przez człowieka i właśnie tam szukam inspiracji do moich prac. Głównym motywem moich wypraw stała się ostatnio fotografia przyrodnicza i podwodna.

Uwielbiam zapach bagien, krzyk żurawi o świcie, niezliczone ilości dźwięków, tęcze zmieniających się barw. To jest moja kraina ukryta przed ludzkim wzrokiem. Kraina magii i emocji,  gdzie toczy się nieustanna walka światła i mroku, kraina pełna zapachów, kolorów i dźwięków.  To miejsce wielkich miłości i upadków.

Mieszkańcy tej krainy, zdeterminowani ciągłą walką o byt i przetrwanie, żyją w niezwykłej równowadze i rytmie pór roku. Fascynuje mnie taniec ich gestów i zachowań. Traktuję ich w sposób szczególny i tak chciałbym ich przedstawić w moich pracach. Jako kogoś wyjątkowego.

Wciąż szukam swojej drogi. Uczę się obserwować, dostrzegać, wybierać spośród milionów bodźców i zapisywać to wszystko w kadrze. Fotografia to dla mnie trudna sztuka uczenia się wrażliwości, widzenia i ciągłego wyboru.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ MARCINA BARANOWSKIEGO >>>