Spośród kilkuset występujących na świecie gatunków roślin owadożernych, wielu odmian, czy kultywarów,  możemy wyselekcjonować co najmniej 20-30%  takich, które z powodzeniem i bez żadnych dodatkowych zabiegów możemy z sukcesami uprawiać w domowych warunkach. 
 

Rosiczki
 

Preferują, jak większość roślin owadożernych jasne stanowiska - najlepszym wyborem będzie parapet, z wyłączeniem północnej strony. Obfite podlewanie to podstawa owocnej uprawy - powinniśmy ustawić naszą roślinę w podstawce z wodą i starać się utrzymywać około 1-2cm poziom wody.  Zalecamy stosowanie możliwie miękkiej wody - w domowych warunkach może być to deszczówka, czy też idealnie - demineralizowana. 
 

Idealny wybór dla amatora: Drosera capensis, Drosera aliciae
 

Muchołówki
 

Czym więcej światła, tym dla naszych roślinek lepiej. Podlewamy podobnie jak rosiczki - miękką wodą do podstawki, natomiast zalecamy co kilka dni dać odpocząć naszym roślinom od wody, czyli pozostawić podstawkę suchą (na około 1-2 dni). Od końca października do początku marca powinniśmy zapewnić temperaturę w granicach 0-15 stopni Celsjusza i ograniczyć podlewanie - jest to okres zimowania.
 

Idealny wybór dla amatora: Dionaea muscipula 'Regular form', Dionaea muscipula 'Red green'
 

Dzbaneczniki
 

Lubią dużo światła, nie mniej jednak w okresie największych letnich upałów, powinniśmy delikatnie osłonić nasze rośliny od ostrych promieni słonecznych.  Podlewamy je od góry, miękką wodą, tak żeby podłoże było stale, lekko wilgotne, ale nie mokre. Musimy dobrze zastanowić się nad wyborem określonego gatunku, bądź krzyżówki - jego wybór będzie warunkował sukces naszej uprawy. W tym celu polecamy przy wyborze poradzić się specjalisty, bądź hodowcy tych roślin.
 

Idealny wybór dla amatora: Nepenthes 'Ventrata', Nepenthes 'Miranda'
 

Kapturnice
 

Wyjątkowo unikalne rośliny, które z powodzeniem możemy uprawiać przez cały rok na zewnątrz, w Ogrodzie! Są w pełni mrozoodporne.  Musimy wybrać słoneczne miejsce (w domu, bądź w ogrodzie). Zapewniamy stale mokre podłoże, podlewamy przez podsiąkanie (utrzymujemy około 1-2cm poziom wody w podstawce). Kapturnice podobnie jak muchołówki, powinny być zimowane - zapewniamy temperaturę poniżej 15 stopni Celsjusza i ograniczamy podlewanie (październik-marzec).
 

Idealny wybór dla amatora: Sarracenia flava, Sarracenia 'Judith Hindle'