Przez bardzo długi czas historycy twierdzili, że pismo egipskie narodziło się około 3000 roku p.n.e., wraz z cywilizacją wielkich faraonów, którzy doprowadzili do zjednoczenia Doliny Nilu. Wszystko jednak zmieniło się kilka lat temu, gdy w pobliżu Abydos w środkowym Egipcie odkryty został grobowiec, w którym znaleziono kilkadziesiąt tabliczek z kości słoniowej z wyrytymi inskrypcjami hieroglificznymi, datowanymi na okres pomiędzy 3250 a 3150 rokiem p.n.e. Było to wiec jeszcze przed powstaniem państwa faraonów, gdy Dolina Nilu usiana była małymi królestwami, skoncentrowanymi wokół takich miast, jak Hierakonpolis, Nagada czy Tis.
Znajomość pisma była elementem wyróżniającym elity od prostego ludu. Wierzono, że to, co jest zapisane ma przewagę nad słowem mówionym, gdyż jest utrwalone, niezmywalne i nie da się o tym zapomnieć. Dzięki umiejętności pisania klasy panujące mogły narzucać innym własną wizję świata.
Pismo hieroglificzne dało początek alfabetowi.. Około roku 1400 p.n.e. semiccy robotnicy, pracujący w egipskich kopalniach na Synaju, wymyślili własne pismo, wykorzystując do tego hieroglify, ale nadając im charakter alfabetyczny. I tak hieroglif "głowa byka" stał się znakiem "a", a hieroglif "dom" literą "b". Może trudno w to uwierzyć, ale to właśnie ten, zmieniający się na przestrzeni dziesięcioleci alfabet, stał się następnie alfabetem fenickim, potem greckim i rzymskim.  Przyglądając się egipskim hieroglifom warto więc pamiętać, że nasze litery, którymi posługujemy się na co dzień, wywodzą się ze starożytnego pisma egipskiego. I tak, jak wierzyli mieszkańcy Egiptu wiele tysięcy lat temu, pismo jest potęgą towarzyszącą nieustannie każdej następnej cywilizacji.
 
Tekst: Agnieszka Budo
 
Czy wiesz, że:
•    3200 lat p.n.e. w Abydos pojawiły się pierwsze hieroglify;
•    w 332 r. p.n.e. Grecy, a później Rzymianie najechali Egipt - pismo egipskie przetrwało;
•    w 432 r. n.e. Chrześcijanie unicestwili egipską kulturę - ostatnie inskrypcje hieroglificzne;
•    w 1822 r. n.e. francuski językoznawca i archeolog Jean-Francois Champollion odczytał, na podstawie inskrypcji na kamieniu z Rosetty, pismo egipskie.