ZOBACZ GALERIĘ >>>

Autorem fotografii i laureatem nagrody dla fotografa roku w konkursie Royal Society of Biology jest Tilaxan Tharmapalan ze Sri Lanki. Poruszająca fotografia została nagrodzona, ponieważ – jak podało jury – doskonale wpisuje się temat tegorocznej edycji konkursu, który brzmi „Nasz zmieniający się świat”. Fotograf w komentarzu do swojej pracy poinformował, że władze Sri Lanki zakazały otwartego składowania śmieci w pobliżu rezerwatów przyrody, właśnie w trosce o dobro zwierząt.

Z kolei zwycięzcą tytułu Młodego Fotografa Roku RSB został 14-letni Ashwin Geerthan, również ze Sir Lanki. Geerthan został nagrodzony za zdjęcie kormoranów siedzących na tyczkach pozostawionych przez rybaków, i czekających na pojawienie się ryb.

Na innych wyróżnionych fotografiach uwieczniono m.in. topniejący lodowiec, padłe pisklęta czy szklarnię, do której wdarła się bujna roślinność.

Royal Society of Biology, czyli Królewskie Towarzystwo Biologiczne jest towarzystwem naukowym i stowarzyszeniem zawodowym w Wielkiej Brytanii, utworzonym w celu wspierania biologii w środowisku akademickim, przemyśle, edukacji i badaniach. Stowarzyszenie, utworzone w 2009 roku z połączenia Federacji Nauk Biologicznych i Instytutu Biologii, liczy około 18 000 członków i ponad 100 organizacji członkowskich.

Oprócz angażowania opinii publicznej w sprawy związane z naukami przyrodniczymi, społeczność stara się rozwijać badania i kierować opracowywaniem powiązanych polityk w celu ochrony środowiska i różnorodności biologicznej.