Jesteśmy zalewani informacjami czym fotografować, ale mało kto mówi dlaczego i jak to robić? Dlatego na warsztatach nie będzie nowinek technicznych ze świata fotografii. Nie będzie o perfekcyjnych HDR-ach czy aberracji. Będzie natomiast o patrzeniu, uważności i świadomych wyborach. Będziemy oglądać dużo zdjęć, bardziej i mniej znanych fotografów. Dyskutować o doznaniach i odczuciach. Będę próbowała przekonać uczestników, jak nie przywiązywać się do możliwości techniki a spróbować zaufać własnej wrażliwości i intuicji. – wyjaśnia Iwona.

Zastanowimy się nad pojęciem portretu w kontekście miejsca. O sztuce obserwacji i umiejętności znalezienia czegoś interesującego w zwykłych rzeczach. Bo podróż, to nie tylko dalekie wyprawy i odkrywanie nieznanego. Podróżą może być nowa droga z pracy do domu, spacer po parku, w którym jeszcze nie byliśmy, przejażdżka po rodzinnym mieście, czy po prostu przejście z kuchni do salonu w naszym mieszkaniu. Idąc za słowami Marcela Prousta “prawdziwa podróż nie polega wcale na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu na takowe”, postaram się przedstawić postawę fotografa jako rozumnego wędrowca – podsumowuje.

W warsztatach może wziąć udział każdy. Wystarczy pasja, ciekawość i dociekliwość w szukaniu własnej fotograficznej drogi.  Wszystkich uczestników, po spotkaniu, zachęcimy do stworzenia PORTRETU SWOJEGO ŚWIATA. Najciekawsze realizacje zostaną opublikowane w autorskiej galerii na stronie www.national-geographic.pl.

Iwona El Tanbouli-Jabłońska dyrektor artystyczna National Geographic Polska. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, na kierunku fotografii i komunikacji multimedialnej. Od ponad15 lat zajmuje się fotografią a swoje autorskie projekty realizuje w F11 Studio (http://f11-photo.pl/Stories). Większość jej pracy koncentruje się głównie na reportażu subiektywnym, w którym skupia się na pokazaniu relacji jednostki z kulturą, subkulturą czy narodowością. Dwa lata temu stworzyła fotograficzną kampanię społeczną PARA.Olimpijczycy, związaną z paraigrzyskami w Rio de Janerio. Była to jedyna, jak do tej pory, kampania zajmująca się problematyką sportu niepełnosprawnych w naszym kraju. Jej ostatnie realizacje to reportaż z Nepalu dotykający problemu mieszkańców borykającymi się ze skutkami trzęsienia ziemi, projekt fotograficzny “Przed i Po” przedstawiający biegaczy ultra oraz długoterminowy projekt fotograficzny “Tatrzańscy Szerpowie”.

Na Festiwalu podróżników we Wrocławiu poprowadzi warsztaty fotograficzne: PORTRET MOJEGO ŚWIATA, 23.09.2017 (sobota godz. 14), Wrocławskie Centrum Kongresowe.