Ustalić limit wydatków, wymienić walutę, wykupić bilety lotnicze i noclegi. Zaplanować przejazdy. Szukać promocji online. To katalog rad, których znajomość deklaruje każdy wybierający się za granicę. Istnieją jednak zalecenia nieoczywiste, nawet dla wytrawnych podróżników. A tylko ich przestrzeganie pozwoli bezpiecznie, zdrowo i beztrosko spędzić czas za granicą. Poniżej znajdziesz listę 5 rzeczy, które musisz zrobić przed wyjazdem z kraju. Albo takich, których robić nigdy nie powinieneś…

Finanse za granicą
Uważaj na pieniądze, zwłaszcza jeżeli celem twojej wyprawy są kraje egzotyczne. Egzotyczne pod wieloma względami. Nie wiedząc, w którym spośród miejscowych kantorów warto wymienić pieniądze, a które przedstawiają o wiele wyższe ceny niż wynikałoby to z kursów oficjalnych, możemy łatwo przepłacić. Na lotniskach lub w hotelach można napotkać niekiedy osoby, które zaoferują teoretycznie „bardziej korzystną” niż oficjalna wymianę waluty. Jednak niedoświadczony turysta nie powinien korzystać z takich propozycji. Przygodnie napotkana osoba może wykorzystywać naszą słabszą znajomość realiów danego kraju i wymienić nam pieniądze wcale nie tak „okazyjnie” lub wymienić na fałszywe banknoty.
Wymień gotówkę jeszcze w kraju
Wygodniej jest dokonać wymiany waluty jeszcze w kraju, np. w jednym z licznych kantorów wymiany online. Cała transakcja może zająć nawet 15 minut, kantor internetowy dostępny jest w każdym punkcie globu. A co najważniejsze, gwarantuje bezpieczeństwo na podobnym poziomie co banki – transakcje oparte są o przelewy bankowe i zabezpieczone tak samo jak bankowość elektroniczna. – Wymiana walut przez internet jest szybka, bezpieczna, możliwa do wykonania bez wychodzenia z domu i pozwala sporo zaoszczędzić – potwierdza Łukasz Olek, członek zarządu Currency One SA, operatora serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.Dzięki niższym marżom klienci, korzystając z usług e-kantorów, mogą oszczędzić nawet do 6 procent. Przykładowo przy wymianie 1000 euro może to być nawet do 180 złotych oszczędności w porównaniu do wymiany w banku. Jak przebiega wymiana walut na przykład na platformie wymiany walut między użytkownikami? Do dokonania wymiany potrzebna jest jedynie rejestracja w serwisie oraz posiadanie dwóch rachunków bankowych – złotówkowego i walutowego. Kiedy zdecydujemy, ile waluty potrzebujemy zakupić, system dobiera komplementarną ofertę innego użytkownika, który chce walutę sprzedać. Złotówki wpłacamy do portfela w serwisie (na wskazane konto bankowe), a po zatwierdzeniu transakcji oczekujemy na przelew zwrotny prosto na nasze konto walutowe. Jest to sposób o wiele pewniejszy i bezpieczniejszy niż wymiana dokonywana na miejscu w kantorze stacjonarnym – zwłaszcza że turysta nie zwykł raczej chodzić po nieznanym mu dobrze mieście w poszukiwaniu kantorów z najkorzystniejszymi kursami.
Wymienione pieniądze możemy wypłacić z konta np. przypisaną do niego kartą walutową bądź dokonywać transakcji bezgotówkowych bezpośrednio w walucie.
Zaszczep się!
Jest to jedyny sposób pozwalający zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych wywołanych chorobami zakaźnymi. Najważniejsze – szczepienia muszą być wykonane z odpowiednim wyprzedzeniem. Wielu szczepień nie można zrobić w ostatniej chwili, lecz na kilka miesięcy przed wyjazdem. Na stronach m.in. szczepieniadlapodrozujacych.pl, Światowej Organizacji Zdrowia (raporty International travel and health, 2009, WHO, a także CDC Health Information for International Travel, 2010) można dowiedzieć się, jakie szczepienia zalecane są w regionie, do którego się wybieramy. Trzeba też wiedzieć, że w przypadku niektórych chorób szczepionki nie istnieją. Wówczas najważniejsza jest profilaktyka. I zdrowy rozsądek.
Zdrowie za granicą
Planując podróż po Europie, nie zapomnij wziąć ze sobą bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można otrzymać z NFZ-u. Karta ta uprawnia do takiej samej opieki zdrowotnej, do jakiej mają prawo obywatele państwa, z którego systemu opieki zdrowotnej będziemy korzystać. A to nie jest jednoznaczne z brakiem odpłatności. W każdym razie nie zawsze będzie to regułą. Dlatego też warto się ubezpieczyć. Podstawowe ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków czy utraty bagażu. Dodatkowo warto pomyśleć o ubezpieczeniu z tytułu odpowiedzialności cywilnej i kosztów ratownictwa.
Ślad w kraju
Zostaw rodzinie lub przyjaciołom plan podróży i, o ile jest to możliwe, adres pobytu oraz numer telefonu, pod którym będziesz osiągalny w przypadku, gdy zrezygnujesz z komórki. Ustal, co jaki czas będziesz się kontaktował z zaufanymi osobami i kiedy planujesz powrót. Zabierz ze sobą ważne numery telefonów oraz dane firmy najbliższej miejsca zamieszkania, świadczącej usługi szybkiego transferu pieniędzy za granicę. Nigdy nic nie wiadomo. Koniecznie, jak sugeruje polski MSZ, weź ze sobą adresy i numery telefonów polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, a gdy ich brak – dane teleadresowe przedstawicielstw państw UE, z których pomocy masz prawo korzystać. Warto też poznać podstawowe zwroty w miejscowym języku oraz dowiedzieć się o panujących lokalnie zwyczajach. To, co w świecie zachodu nikogo specjalnie nie obruszy, za granicą może okazać się naruszeniem miejscowego tabu, zwłaszcza w sferze wiary, światopoglądu lub obyczajowości. Jest to zawsze groźne w skutkach.