Południowy Tyrol kusi 300 słonecznymi dniami w roku oraz spektakularną panoramą gór. Alpejsko-śródziemnomorska kuchnia, świetnie wyposażone schroniska, włoska serdeczność i wielojęzyczność ludności miejscowej zagwarantują niezapominany urlop.

Sport i rekreacja w Dolomitach

Dolomicki płaskowyż Seiser Alm to jeden z najwyżej położonych i największych płaskowyżów w Europie. Panorama Dolomitów, które należą do Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, zapiera dech w piersiach. 

Na fanów sportów zimowych czeka tutaj niesamowite 175 km stoków narciarskich, 60 km doskonale przygotowanych zimowych szlaków pieszych, 50 km oznakowanych tras do wędrówek na rakietach śnieżnych oraz 80 km słonecznych tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Odwiedzający koniecznie powinni skorzystać z pętli narciarskiej Seiser Alm Ronda – to coś zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Dzieci ucieszy m.in. tutejszy park zabaw, a dorosłych największy park śnieżny w Południowym Tyrolu: Seiser Alm Snowpark. Park, który został wyróżniony kilkukrotnie jako najlepszy park śnieżny we Włoszech, cieszy się popularnością nie tylko lokalnie, lecz także wśród narciarzy na całym świecie.

Dolina Ahrntal, która po włosku nosi dźwięczną nazwę Valle Aurina, to prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa. Jest otoczona ponad 80 trzytysięcznikami i oferuje dziesiątki kilometrów stoków narciarskich, parki zabaw, tory saneczkowe czy lodowiska. Wszystko, czego zimą zapragnie serce sportowca. Oprócz leżących tam ośrodków narciarskich Speikboden i Klausberg, w każdym z nich, po zejściu ze stoku, możesz rozkoszować się alpejskimi i środziemnomorskimi potrawami


Stok narciarski w Dolinie Ahrntal, © materiały prasowe Südtirol  

Rwany omlet (Kaisershmarrn), pierogi (Knödel) i szary ser (Graukäse)

Dolomicki płaskowyż Seiser Alm to nie tylko porywające widoki i liczne stoki narciarskie – to także niezwykła gościnność i kulinarne przysmaki. W rustykalnych chatach serwowane są tradycyjne dania Południowego Tyrolu, przyrządzone z regionalnych produktów. Odwiedzający ten rejon koniecznie muszą spróbować knedli lub pierogów Herrengröstl (cielęcina z ziemniakami), Kaiserschmarrn (danie w formie porwanego omleta, podawanego z konfiturą i cukrem pudrem) oraz Schlutzkrapfen (lokalnej wersji ravioli z ricottą i szpinakiem, polanych rozpuszczonym masłem i posypanych parmezanem).

Kto nie miał jeszcze okazji spróbować sera Ahrntaler Graukäse, czyli tzw. szarego sera, powinien spakować walizki i ruszyć do doliny Ahrntal. Ser ten uważany był kiedyś za jadło ubogich. Dziś jednak przeżywa swój renesans – i to w pierwszorzędnej gastronomii! W 2005 roku Ahrntaler Graukäse otrzymał nagrodę Presidio – najwyższe wyróżnienie, przyznawane przez organizację Slow Food, która wspiera na całym świecie małych, regionalnych producentów żywności. Sera Ahrntaler Graukäse używa się na przykład do ugotowania zupy serowej, zwanej Graukäsesuppe, oraz do przyrządzenia sosu serowego do podsmażanych knedli, tzw. Pressknödel mit Graukäse. Co dwa lata w dolinie Arnthal organizowany jest też międzynarodowy Festiwal Sera, który przyciąga nie tylko miłośników i producentów sera, ale także amatorów czekolady, kawy i wysokoprocentowych napojów alkoholowych.

Słynny ser Ahrntaler Graukäse, © materiały prasowe Südtirol  

Dla rannych ptaszków, zainteresowanych kulinarnymi doświadczeniami, dodatkową atrakcją jest śniadanie o wschodzie słońca w górskiej chacie na szczycie. W trzy środy w marcu można wybrać się na Seiser Alm, aby wziąć udział w tzw. „Early bird skiing”, które rozpocznie się pysznym i obfitym porannym posiłkiem, a zakończy zjazdem po nietkniętym jeszcze nartami stoku.

Rodziną na sanki, wędrówki i wycieczkę 

Słoneczne Seiser Alm to ośrodek położony na najwyższej hali wysokogórskiej w Europie. Niesamowita rozległość tego płaskowyżu sprawia, że czuć i widać potęgę gór – piękne masywy nieustannie przyciągają wzrok. To położenie wpływa też na charakter tamtejszych tras – są szersze, łagodniejsze, bardziej „rozlane” po całym terenie. To oraz liczne udogodnienia sprawiają, że jest to doskonały ośrodek na rodzinne wyjazdy oraz naukę czy doskonalenie umiejętności narciarskich. Jednak mimo to nie należy mu przypisywać łatki „łatwego” – także zaawansowani narciarze, niezależnie od wieku, znajdą dla siebie wyzwania, gdyż nie brakuje tam zarówno czerwonych, jak i czarnych tras. 


Ośrodek narciarski Seiser Alm, © materiały prasowe Südtirol  

Co istotne przy familijnych wyjazdach, w ośrodku można skorzystać z wielu wyciągów odpowiednio dopasowanych do potrzeb najmłodszych gości. Na tych, którzy chcą spróbować innych atrakcji czekają liczne trasy saneczkowe, które sprawią mnóstwo frajdy nie tylko najmłodszym. Mimo że część uwagi trzeba poświęcić utrzymaniu się na torze, to jednocześnie można podziwiać piękne Dolomity i okalające płaskowyż majestatyczne szczyty Schlern, Langkofel i Plattkofel.

Dolina Ahrntal to niewyczerpane źródło możliwości spędzania wolnego czasu w gronie rodziny. Tu także doskonałą atrakcją dla małych i dużych są przejażdżki na torze saneczkowym, lecz w tym miejscu zjazd odbywa się na szynach. Tor Klausberg-Flitzer to 1 800 metrów niesamowitych wrażeń i licznych zakrętów na tle panoramy górskiej. Poza tym najmłodsi mogą spędzić czas  w śnieżnych parkach zabaw: przykład „Family Funpark” w Speikboden i „Klausiland” w Klausberg, gdzie przygotowano różne atrakcje: zjeżdżalnie, igloo, zamek i magiczny dywan. Alternatywą jest Dino fun line – trasa zjazdowa z różnymi urozmaiceniami, a to wszystko w otoczeniu dinozaurów. A jeśli po nartach chcesz wraz dziećmi odkryć historię okolicy, warto zwiedzić muzeum folkloru, muzeum górnictwa lub muzeum minerałów, a także imponujący zamek Taufers.

Najciekawsze wydarzenia

Swing on Snow to festiwal muzyczny na stokach i w gospodach, gdzie muzyka ludowa przenika się z jazzem. 
Od 4 do 23 XII 2021, w ramach Free Skipass weeks, można darmowo jeździć w ośrodkach Speikboden i Klasuberg.

Tekst we współpracy z