– Posąg Chrystusa z otwartymi ramionami, upamiętniający stulecie niepodległości Brazylii ma przypominać ludziom o pokoju, nadziei i godności, a wartości te leżały również u podłoża „Solidarności”. Te same wartości stały również u podstaw działania wielu milionów Polaków, którzy w sierpniu 1980 r., walcząc o wolność i solidarność, utworzyli pierwszy wielki, niezależny związek zawodowy w państwach objętych komunistycznym totalitaryzmem – powiedział ambasador Polski  w Brazylii, Jakub Skiba.

 

 

Napis „Solidarność 1980-2020” był wyświetlany na szacie figury Jezusa z Rio przez ok. godzinę. W tym czasie był doskonale widoczny z wielu miejsc w mieście. Iluminacje pojawiające się na posągu nie są niczym niezwykłym, a wręcz przeciwnie – uznawane są za doskonały sposób na okazanie solidarności ze społecznościami w kryzysie, bądź upamiętnienie ważnych wydarzeń historycznych.

 

 

Równie znaczące, choć o wiele bardziej widowiskowe, było podświetlenie wód wodospadu Niagary. Biało-czerwone barwy zagościły tam zaledwie na kwadrans, jednak nagrania i fotografie, na których uwieczniono ten moment, robią ogromne wrażenie.

 

 

Polskie barwy pojawiły się też w Qutub Minar – słynnym minarecie w New Delhi, popularnym parku rozrywki w Santa Monica w Kalifornii, na wieżowcu Ringturm w Austrii, czy wieży Galata w Stambule. W wielu krajach rozświetlone polskimi barwami zostały też budynki ambasad.