NASA Space Apps Challenge to kilkudziesięciogodzinny maraton programistyczno-naukowy prowadzony pod egidą NASA - Amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Dwudniowe zawody, będące jednym z największych przedsięwzięć tego typu na świecie - przeprowadzono na PGE Narodowym w Warszawie. Celem inicjatywy jest opracowanie np. aplikacji czy platform wizualizacji danych, przydatnych w badaniach i eksploracji kosmosu.
 

W tym roku międzynarodowe zawody odbywają się już po raz piąty, ale po raz pierwszy w Polsce. Projektanci, graficy, inżynierowie, jak również miłośnicy astronautyki i badań kosmosu spotykają się w 193 lokalizacjach rozsianych w 72 krajach.
 

Jury każdego z lokalnych hackathonów przyznaje po dwie nagrody główne dla autorów najlepszych projektów. Zwycięskie prace z całego świata ocenią następnie eksperci NASA, którzy wybiorą 25 najlepszych pomysłów. Ich autorzy zostaną zaproszeni do Stanów Zjednoczonych na ścisły finał NASA Space Apps Challenge.
 

Najwięcej punktów otrzymała drużyna Extremely Genius Geeks, której członkowie przygotowali aplikację Lungs Watcher. Może ona przydać się biegaczom cierpiącym np. na alergie. Użytkownik wprowadza do aplikacji m.in. dane o swoim stanie zdrowia i planowaną trasę biegu. Aplikacja pokaże, z jakimi zanieczyszczeniami powietrza będzie musiał się liczyć podczas pokonywania dystansu albo wskaże trasę alternatywną.

 

Kolejne miejsce zajął zespół Europa Team z Warszawy. Zaprezentował on pomysł na serwis, który z jednej strony umożliwia internautom raportowanie o tym, że w danym miejscu np. łzawią oczy czy się kicha, widać unoszący się w powietrzu kurz albo pył. Z drugiej strony osoby korzystające z tego rozwiązania będą mogły zorientować się czy w miejscu, które wybrali np. na biwak, występuje wiele tego typu przypadków, co może wskazywać na np. zanieczyszczenie powietrza.
 

Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna złożona ze studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego, która przygotowała aplikację-grę Astro-Zorya. Korzystający z niej gracz będzie musiał zapewnić warunki do przeżycia wirtualnemu astronaucie, który przebywa na Marsie.  
 

Współorganizatorami NASA Space Apps Challenge w Polsce są szkoła programowania Coders Lab oraz software house Visuality. Partnerem strategicznym wydarzenia, udostępniającym przestrzeń do pracy, jest Business Link.

 

Źródło: Organizatorzy konkursu oraz PAP