Robert Jabłoński pochodzi z Częstochowy. Zasłynął tam kontrowersyjnym obrazem Matki Boskiej, który namalował w garażu na Osiedlu Tysiąclecia. Jego Matka Boska Garażowa podzieliła miasto – jednym przypadła do gustu, inni oskarżali go o szarganie świętości. Nie zmienia to jednak faktu, że   Jabłoński jest uważany przez znawców tematu za jednego z ciekawszych kubistów młodego pokolenia w Polsce. Jego znakiem rozpoznawczym są wszechobecne trójkąty, którymi wypełnia zarówno swoje obrazy, jak i własną garderobę.

Afganka, obraz na podstawie słynnego zdjęcia z okładki "National Geographic" z czerwca 1985 roku, początkowo miała być pokazana na wystawie w Katmandu w Nepalu. Ta nie doszła jednak do skutku. Malowana trójkątami wariacja na temat zdjęcia Steve'a McCurrego wykonanego w obozie dla uchodźców pojechała zamiast tego do Nowego Jorku. Zostanie zaprezentowana na jednym z ważniejszych festiwali sztuki w tym mieście DUMBO Arts Festival, który rozpoczyna się dziś na Brooklynie. Obraz zawisł tam dzięki pomocy polskiego konsulatu w Nowym Jorku, który jest organizatorem sekcji Little Poland, prezentującej prace polskich twórców. Afganka Roberta Jabłońskiego powstała w 2014 roku, jak tłumaczy artysta, z potrzeby serca.

– Bardzo lubię podróże, od lat czytuję "National Georaphic". Coś mnie zawsze do was zbliża. Może dlatego, że moim ulubionym przedmiotem w szkole była geografia? – mówi Jabłoński.

Obraz oglądać będzie można w dniach 26-28 września na 160 Water Street, DUMBO Spot, Brooklyn, NY 11201. Wstęp na festiwalowe imprezy jest bezpłatny.

Więcej prac polskiego kubisty na stronie http://www.jablonskirobert.com. Informacje o innych polskich artystach, których prace będą prezentowane podczas DUMBO Arts Festival na stronie http://little-poland-gallery.myshopify.com/