Spitsbergen to największa wyspa położonego za północnym kołem podbiegunowym archipelagu Svalbard. W jej południowo-zachodniej części znajduje się Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego. Średnie temperatury w tej części Arktyki wahają się od -20 stopni Celsjusza w lutym, do + 4 w lipcu. Takie pogody nie zniechęcają naukowców. W zarządzanej przez Instytut Geofizyki PAN stacji regularnie prowadzone są badania. Od 1978 r. chętni – oczywiście nie wszyscy – mogą wziąć udział w całorocznej wyprawie.

Praca czeka na Spitsbergenie

Mimo że klimat na Spitsbergenie jest dość surowy, nie brakuje chętnych na wycieczki właśnie w ten rejon świata. Największa wyspa Svalbardu cieszy się sporym zainteresowaniem wśród podróżników. Część osób odwiedza jednak archipelag nie w celach turystycznych, a naukowych. To do nich skierowane jest ogłoszenie IG PAN o rekrutacji chętnych do udziału w 45. wyprawie do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego.

Organizatorzy szukają między innymi geofizyka z doświadczeniem w dziedzinach elektroniki lub geofizyki, meteorologa w szczególności z doświadczeniem w służbie meteorologicznej IMGW, informatyka, mechanika w szczególności z umiejętnością obsługi agregatów prądotwórczych i silników wysokoprężnych, pracownika technicznego oraz kucharza. Dodatkowym atutem będzie znajomość języka angielskiego, posiadanie doświadczenie terenowego, a zwłaszcza zimowo górskiego, zaświadczenie ukończenia kursów medycznych i motorowodnych.

Kandydaci mogą wybrać grupę zimującą, czyli całoroczną, lub letnią. Pierwsza wyprawa potrwa od czerwca 2022 r. do lipca 2023 r., a druga od czerwca 2022 r. do września 2022 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej IGF PAN w zakładce kariera. Zgłoszenia są przyjmowane do 22 listopada 2021 r.

Archipelag Svalbard – marzenie podróżników

Wyspy wchodzące w skład archipelagu Svalbard są znane z tego, że zamieszkują je niedźwiedzie polarne. Niektórzy twierdzą nawet, że ich populacja przewyższa liczbę mieszkańców. Miejscowa fauna to też morsy, lisy polarne i narwale. Gospodarkę napędzają turystyka, badania naukowe i górnictwo. W latach dwudziestych XX wieku na podstawie Traktatu Spitsbergeńskiego archipelag został uznany za wolną strefę ekonomiczną i strefę zdemilitaryzowaną.

Svalbard często jest mylony ze Spitsbergenem. Warto zatem podkreślić, że nazwa Svalbard odnosi się do całego archipelagu, a Spitsbergen to największa wyspa z głównymi osadami. Stolicą i centrum turystycznym jest Longyearbyen. Planując wycieczkę w ten region, należy pamiętać, że najprawdopodobniej zwiedzimy tylko Spitsbergen. Wstęp na pozostałe osiem wysp mają przede wszystkim pracownicy naukowi. I słusznie. Fale przyjezdnych mogłyby zdegradować cenne środowisko naturalne.

Źródło: PAP/Nauka w Polsce