Przewodnik „Polska na wycieczkę” pozwala wybrać dla siebie idealne miejsce na krótką wyprawę. Podpowiada, jak zaplanować pobyt oraz kiedy warto odwiedzić opisane miejsca tak, by w pełni je odkryć i poznać.

Dariusz Jędrzejewski w swojej książce przedstawia 30 zamków, pałaców i rezydencji, które urodą dorównują najsłynniejszym budowlom w Europie. To m.in. zamek Książ w Wałbrzychu, pałac myśliwski Radziwiłłów w Antoninie, zespół katedralny we Fromborku czy zamek krzyżacki w Malborku. Opisuje czekające na turystów atrakcje, dzieje budowli i ich właścicieli. W książce znajduje się też 10 symboli – miejsc chwały, pamięci i zadumy, które odegrały ważną rolę w kształtowaniu historii Polski na przestrzeni 1000 lat. Autor zabiera czytelników w swoistą podróż w czasie do Gniezna, Grunwaldu, Oświęcimia czy Wadowic.
Miłośnicy kameralnych i nastrojowych miejscowości znajdą propozycje 26 urokliwych miast i miasteczek. Kazimierz Dolny, Łęczyca, Pszczyna, Chełmno i wiele innych – wszystkie są charakterystyczne i mają „to coś”, czyli niezwykły klimat, który powoduje, że żal z nich wyjeżdżać. Autor przybliża historię, atrakcje i najpiękniejsze zabytki tych miast.

Dariusz Jędrzejewski przedstawia też 24 oryginalne i niepowtarzalne imprezy kulturalne na cztery pory roku. Festyny, festiwale, konkursy, turnieje i uroczystości są świetnym dodatkiem do wycieczek krajoznawczych. Pozwalają poznać w pełni historię, tradycję i dziedzictwo odwiedzanych regionów. Zimą i wiosną można wybrać się na Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej czy Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi w Kowarach. Lato i jesień to czas na Międzynarodowy Wielki Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu i Winobranie w Zielonej Górze. Wszystkie propozycje w przewodniku zawierają niezbędne wskazówki, takie jak ważne adresy, telefony i namiary na strony internetowe.