W Melamchi w regionie Sindhupalchok (okolicy epicentrum trzęsienia ziemi) jest najwięcej ofiar. Zespół Ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej stworzył tu - tuż przy lądowisku śmigłowców- punkt pierwszej pomocy medycznej. Ranni z górskich wiosek dowożeni są do szpitala polowego śmigłowcami. Codziennie kilkadziesiąt osób. W dniu uruchomienia punktu ratownicy zdołali udzielić pomocy nawet 100 poszkodowanym.


fot. PCPM (www.pcpm.org.pl)

W piątek do Nepalu wyruszyła kolejna grupa ratowników, by wesprzeć działania w najbardziej dotkniętym przez kataklizm regionie. Zapadła decyzja, że Zespół Ratunkowy PCPM będzie pracował w Nepalu tak długo, jak długo dowożeni będą ranni do punktu medycznego zorganizowanego przez nich w górach. - Pomoc medyczna będzie tu potrzebna jeszcze przez 1-2 tygodnie - ocenia Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. - Za kilka dni przeniesiemy punkt medyczny wyżej, do wiosek gdzie ciągle trudno się dostać – zapowiada Wilk.


fot. PCPM (www.pcpm.org.pl)
#PomocDlaNepalu

Sytuacja humanitarna w tej chwili w Nepalu, szczególnie poza stolicą Katmandu, jest katastrofalna. Ludzie koczują na ulicach. Brakuje wody, schronienia, paliwa, koców, leków, opatrunków, sprzętu medycznego. Potrzeby są ogromne, a skala zniszczeń bardzo poważna. - Dlatego zwracamy się z prośbą o pomoc i wsparcie. Bez niego nie ma szans na pomoc ludziom dotkniętym kataklizmem – tłumaczą ratownicy PCPM.


 

fot. PCPM (www.pcpm.org.pl)

Darowiznę można przekazać na wskazane poniżej konto. 1.    (Dane dla przelewów z Polski)
Konto nr: 12114010100000522868001012

2.    (Dane dla przelewów z zagranicy - każda waluta):
PL12114010100000522868001012
SWIFT CODE: BREXPLPWWA1

PCPM

Zespół Ratunkowy PCPM i sama fundacja są pierwszymi organizacjami w kraju, które zareagowały na ten kataklizm. - Od razu zmobilizowany został zespół ratowników. PCPM udziela na miejscu pierwszej pomocy medycznej, dostarcza niezbędnych środków do pomocy oraz przesyła do Polski dokumentację fotograficzną i wideo.


fot. PCPM (www.pcpm.org.pl)

Zespół Ratunkowy PCPM powstał w styczniu 2014 r. Jego misją jest niesienie natychmiastowej pomocy medycznej i humanitarnej ofiarom katastrof naturalnych oraz innych kryzysów poza granicami RP. Dotychczas Zespół Ratunkowy PCPM niósł pomoc na Ukrainie – na kijowskim Majdanie, uchodźcom syryjskim w Libanie oraz po powodziach w Bośni i Hercegowinie. Działania szkoleniowe prowadził natomiast w Sudanie Płd., Kenii, Libanie, Gruzji, Tadżykistanie, Palestynie oraz na Ukrainie.