Trochę wyżej, trochę szybciej

Jak mówi Ania Figura, jej plan jest prosty: chce wbiec na wierzchołek Aconcagui i zmierzyć się z obecnym kobiecym rekordem wejścia na ten najwyższy szczyt obu Ameryk. Szkopuł tkwi w tym, że ta góra ma prawie 7000 m n.p.m.

Skąd taki pomysł? Górską pasją zarazili ją rodzice. W zasadzie jeszcze przed urodzeniem zdobywała wysokie szczyty.

- Mama będąc w trzecim miesiącu ciąży weszła na Gerlach, najwyższy szczyt Tatr, na który prowadzi jedynie taternicka droga (nie ma szlaku turystycznego) - śmieje się.

Na poważnie wszystko zaczęło się od wyprawy na Pik Lenina (7134 m n.p.m.) w 2014 roku.

- Podczas tego wyjazdu okazało się, że mój organizm całkiem dobrze znosi duże wysokości - opowiada Ania.

Tak naprawdę to Jacek Żebracki, przyjaciel i trener, podsunął jej pomysł zdobywania kolejnych wierzchołków w nieco szybszy sposób.

- Po swoim bardzo szybkim wejściu na Mont Blanc (4810 m.n.p.m) w czasie 4h 15min, Jacek wysłał mi sms: „Aniu, pobiegłem na Blanca. Teraz Twoja kolej!” Wzięłam sobie jego słowa do serca i w sierpniu 2015 roku ruszyłam na Blanca. Udało mi się „wykręcić” całkiem dobry czas 5h 17min pokonując ponad 3800 m różnicy wysokości. 

Kolejnym celem był bieg Elbrus Race na najwyższy szczyt Kaukazu 5642 m n.p.m. Z czasem 4 godz. 22 min ustanowiła nowy rekord świata w tym ekstremalnym biegu.

 

Jej wysokość  Aconcagua  

Teraz myśli o kolejnej wysokiej górze. To szczyt Aconcagua w Ameryce Południowej (6962 m n.p.m.). Stosunkowo łatwy technicznie, dzięki czemu możliwe jest samotne zdobywanie wierzchołka.

- Oczywiście to nie oznacza, że góra jest łatwa! Nie ma łatwych gór, zwłaszcza tak wysokich. Załamania pogody, niskie temperatury, duża wysokość to wszystko powoduje, że projekt jest naprawdę wymagający, ale myślę, że jestem na to gotowa. 

Planowany termin wejścia to grudzień 2016/styczeń 2017. Wówczas panują tam najkorzystniejsze warunki pogodowe.

- Najpierw muszę zadbać o dobrą aklimatyzację. W tym celu przynajmniej raz chcę wyjść na wierzchołek. Poznam trasę, zapamiętam każdy szczegół, przemyślę taktykę. Cała ta „logistyka” jest niezmiernie ważna. Szkoda byłoby zmarnować miesiące (może nawet lata, bo trenuję już ponad dziesięć lat) przygotowań przez głupi błąd.

Sam start planuje z wysokości 2900 m n.p.m. - Horcones przy wejściu do parku, metę - na wierzchołku 6962 m n.p.m. Łącznie pokona 30 km i 4 100 m przewyższenia!
 

_________
Ania Figura

Mistrzyni Świata i Europy w narciarstwie wysokogórskim, wielokrotna medalistka Pucharu Świata oraz Pucharu Polski i Mistrzostw Polski. Czterokrotna uczestniczka prestiżowych zawodów Pierra Menta we Francji. Biegaczka górska, zwyciężczyni Biegu Ultra Granią Tatr 2015 i Sudtirol Ultra Skyrace 2014 we Włoszech. Przewodnik Tatrzański, Instruktor Narciarstwa, absolwentka leśnictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, obecnie pracuje w Nadleśnictwie Krościenko. Realizuje swoje pasje dzięki wsparciu Fundacji LOTTO Milion Marzeń, Dynafit, Term Bukovina, Budrem.