Większość uczestników internetowej ankiety opisuje tę wiadomość jako „przerażającą”, z kolei naukowcy w Wielkiej Brytanii cieszą się w powrotu wielkich, zagrożonych wyginięciem pająków . Ta poprawa była możliwa, dzięki niedawnemu wypuszczeniu na wolność setek osobników hodowlanych. 

 

Bagnik nadwodny (Dolomedes plantarius), który może osiągać 7,6 cm długości i czasami żywi się rybami, jest największym gatunkiem pająków w Wielkiej Brytanii. Jest również zagrożony wyginięciem. To dlatego naukowcy z londyńskiego ogrodu zoologicznego Chessington World of Adventures hodowali go w niewoli. 
 

Nie musicie się bać – gatunek ten nie jest groźny dla ludzi, mało tego, odgrywa ważną rolę w ekosystemie.
 

Wysiłki naukowców z Chessington World of Adventures zostały ostatnio nagrodzone złotą nagrodą organizacji BIAZA (ang. British and Irish Association of Zoos and Aquariums). 
 

Bagniki nadwodne to brązowe lub czarne pajęczaki z białymi lub kremowymi paskami po bokach. Żyją w bagnach i moczarach, gdzie często ślizgają się po powierzchni wody (utrzymują się na powierzchni dzięki włoskom na nogach). 
 

Pająki żywią się innymi pająkami, insektami, kijankami i małymi rybami, które łapią na powierzchni wody. 
 

Na tę na nieszczęście zmniejszającą się populację pająków źle wpłynęła ludzka interwencja – podaje zoo na swojej stronie. 
 

W 2011 roku naukowcy rozpoczęli więc program ochrony, by rozmnażać pająki w niewoli. Po zakończeniu dwuletniego programu 400 pająków powróciło do swojego naturalnego środowiska. 
 

Od tej pory liczba dzikich pająków prawdopodobnie się podwoiła. Przedstawiciele ogrodu zoologicznego twierdzą teraz, że nie ma już potrzeby wypuszczania bagników nadwodnych z hodowli.
 

Odrodzenie się tego pająka to dobra wiadomość – twierdzi Norman I. Platnick, kustosz emeritus i ekspert z dziedziny pająków w amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. 
 

- Posiadamy kilka gatunków tego rodzaju w Stanach Zjednoczonych i z reguły osobniki znajdowane są wokół potoków i stawów – dodaje Platnick. 
 

- Z łatwością mogą chodzić po powierzchni wody, a nawet złapać ofiarę, która pojawi się blisko tafli.
 

Tekst: Brian Clark Howard

Źródło: National Geographic News
 

 


Ten człowiek jest chyba ze stali! Zobacz film o wyróżnionym przez nas nagrodą Traveler w kategorii "Wyczyn Roku"!