To tzw. "wieki ciemne" wszechświata. Według obecnego stanu wiedzy, trwały między 150 a 800 milionami lat po Wielkim Wybuchu. Na pomysł badania ich za pomocą potężnego międzynarodowego systemu radioteleskopowego LOFAR wpadli Holendrzy z agencji ASTRON. Umożliwi on obserwacje bardzo niskich częstotliwości, najniższych widzialnych z Ziemi. Ułatwi to także monitorowanie bezpośredniego sąsiedztwa naszej planety.  

Stacje systemu LOFAR będą rozmieszczone w całej Europie i połączone szybkim łączem internetowym. Dane zbierane będą przez ośrodek w holenderskim Groeningen. Polska wybuduje trzy elementy sieci – w Bałdach na Warmii (stację obsługiwać będzie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), w Łazach niedaleko Bochni (Uniwersytet Jagielloński) oraz w Borowcu w Wielkopolsce (Centrum Badań Kosmicznych PAN). Będą to najdalej wysunięte na wschód placówki LOFAR.

W projekcie uczestniczy dziewięć ośrodków naukowych z Polski w ramach konsorcjum POLFAR. Instalacje badawcze mają być gotowe do jesieni przyszłego roku.