Sukcesy, sukcesy

Młodzi polscy geografowie wrócili z Pekinu ze srebrnym i brązowym medalem. Konkurencja była niemała - w XIII Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej wzięło udział 173 najlepszych uczniów z 45 krajów wszystkich kontynentów.

Srebrny medal zdobył Paweł Goleniowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach, natomiast medal brązowy wywalczyła Anna Kurop z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Polskę reprezentowali również Janusz Godziek z I Liceum Ogólnokształcącego w Mikołowie oraz Daniel Dylewski z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.

 

Geografia nie tylko w teorii

Olimpiada, która zakończyła się 22 sierpnia w stolicy Chin, składała się z trzech części. Pierwszą z nich stanowił test pisemny, sprawdzający umiejętności i wiedzę geograficzną. Kolejnym etapem były zajęcia terenowe, podczas których uczniowie analizowali natężenie ruchu drogowego i uwarunkowania środowiskowe w jednej z dzielnic Pekinu, a następnie przygotowali plan zrównoważonego rozwoju wcześniej badanego obszaru. Ostatnią część stanowił quiz multimedialny.

Olimpiadzie towarzyszyły prezentacje kulturalne oraz wystawa plakatów naukowych przygotowanych przez uczestników.

Zawody zostały zorganizowane pod auspicjami Międzynarodowej Unii Geograficznej.

 

Ucz się geografii i... podróżuj

Po wszystkim uczestnicy Olimpiady wyposażeni w kompleksową wiedzę geograficzną, wyruszyli w  podróż. Odwiedzili m.in. Zakazane Miasto i Pałac Letni, udali się na Wielki Mur Chiński w Badaling, wzięli udział w objeździe terenowym, w trakcie którego zobaczyli m.in. Terakotową Armię w Xian. Uczniowie udali się w góry Huashan oraz nad wodospad Hukou na Rzece Żółtej.

Wniosek? Opłaca się uczyć geografii!

 

Zostań mistrzem geografii

A co trzeba zrobić, by zostać mistrzem geografii? Członkowie polskiej reprezentacji zostali wyłonieni spośród laureatów XLII Olimpiady Geograficznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne. Kolejna - XIV Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna odbędzie się w sierpniu 2017 r. w Belgradzie. Osoby zainteresowane zapraszamy na olimpiadageograficzna.edu.pl.