Z najnowszego raportu opublikowanego przez Europejską Komisję Podróży jasno wynika, że mimo niepewnej sytuacji na świecie, większość Europejczyków planuje w wakacje wypoczywać za granicą. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 56 proc. pytanych. 27 proc. respondentów nie planuje z kolei żadnych dalszych wyjazdów w przeciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Comiesięczny raport kompleksowo przedstawia wpływ pandemii COVID-19 na plany podróżnicze Europejczyków, ich preferencje dotyczące wyjazdów i miejsc docelowych, które chcą odwiedzić podczas tegorocznych wakacji.

 

Polacy i Włosi największymi optymistami

Mimo że większość Europejczyków tęskni za podróżami i planuje wyjechać za granicę w te wakacje, to entuzjazm różni się w zależności od kraju. Najbardziej optymistycznym nastawieniem wykazują się Polacy oraz Włosi. W raporcie czytamy, że aż 79 proc. naszych rodaków planuje wakacyjny wyjazd jeszcze przed końcem sierpnia. Na drugim miejscu znaleźli się mieszkańcy Italii (64 proc.), a na trzecim Austriacy (57 proc.). W pierwszej piątce znaleźli się również Niemcy i Holendrzy – w obu krajach 56 proc. obywateli planuje zagraniczne wojaże tego lata.

 

Szczepienia a zagraniczne podróże

Mimo że większość z nas wciąż nie została zaszczepiona przeciw COVID-19, to liczby wyraźnie pokazują, że nastawienie podróżnych się zmienia. Z ankiety wynika, że 48 proc. respondentów odczuwa ulgę i optymizm na myśl o tym, że przyspieszenie tempa szczepień usprawni ruch turystyczny. Tylko 21 proc. pytanych nie podchodzi entuzjastycznie do podróży biorąc pod uwagę rozpowszechnianie się antidotum.

Część Europejczyków już teraz ma zaplanowane wakacyjne wyjazdy. 46 proc. myśli o wczasach w lipcu lub w sierpniu. Nieco mniej, bo 29 proc. planuje urlop jeszcze wcześniej – w maju bądź w czerwcu. 49 proc. osób spośród tej grupy jest skłonna podróżować do innego europejskiego kraju. Jak na razie 36 proc. przepytanych Europejczyków rozważa wakacje w ojczyźnie. 

 

Wakacyjny urlop w czasach pandemii

Urlop kojarzy nam się z relaksem i beztroską. Europejczycy, którzy rozważają zagraniczne podróże w najbliższych miesiącach mają jednak pewne obawy, co do formy tegorocznego wypoczynku. Głównym zmartwieniem jest ewentualna kwarantanna na miejscu oraz ograniczone możliwości w korzystaniu z dobrodziejstw kurortów. 13 proc. respondentów uważa, że wieczór spędzony w barze lub restauracji może stanowić zagrożenie dla zdrowia.