Czy wiesz, że każdego roku na świecie od 5 do 13 mln ton plastiku trafia do mórz i oceanów, a ponad połowa plastiku, który zużywamy, była wykorzystana tylko jeden raz? Tylko 9% plastiku jest poddawane recyklingowi. Niezwykle obrazowy jest też fakt, że w ciągu jednego roku Polacy zużywają ponad 100 tysięcy plastikowych butelek, co daje ponad 3 kilogramy plastiku na osobę!

Jak taka sytuacja wpływa na naszą planetę i jak ograniczyć jej skutki?

Jak zapobiec ekologicznej katastrofie?

Media i organizacje ekologiczne już od jakiegoś czasu biją na alarm, że jeśli ludzkość nie zmieni swojego podejścia do środowiska i nie zacznie działać w bardziej zrównoważony sposób, na naszej planecie może wystąpić wiele negatywnych zjawisk, które w konsekwencji dotkną każdego z nas.

Wśród konsekwencji zanieczyszczenia planety ekolodzy wymieniają m.in. zniszczenie ekosystemów, a co za tym idzie – wymarcie wielu gatunków zwierząt, zachwianie bioróżnorodności, nadmierną wycinkę lasów, czy ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze czy powodzie.

Czy to znaczy, że mamy radykalnie zmienić swój styl życia i podporządkować go wyłącznie środowisku? Oczywiście, że nie – metoda małych kroków sprawdzi się tutaj idealnie. Wystarczy wybrać jeden obszar działania i skupić się na nim na co dzień!

Opakowanie pochodzenia roślinnego

Opakowania to obszar, w którym każdy z nas może skutecznie działać w bardziej zrównoważony środowiskowo sposób – codziennie korzystamy przecież z kartonów do napojów, butelek czy saszetek. W zamianie nawyków dotyczących opakowań na te bardziej zrównoważone z pomocą przychodzi Tetra Pak – producent opakowań w większości składających się z surowców pochodzenia roślinnego i nadających się do 100% recyklingu.

Celem firmy, zaprezentowanym podczas trwającej aktualnie kampanii „Wybierz naturę. Wybierz karton”, jest tworzenie opakowań wykonanych wyłącznie z materiałów pochodzenia roślinnego, całkowicie odnawialnych, w pełni nadających się do recyklingu i neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.'

Wybierz naturę i weź udział w konkursie!

Chcesz podzielić się swoim sposobem na życie bliżej natury w zrównoważonym stylu? Weź udział w konkursie Tetra Pak i wygraj nagrody!

W ramach zadania konkursowego pokaż nam na zdjęciu, jak wybierasz naturę na co dzień. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod artykułem. Zgłoszenia przyjmujemy do 21 czerwca. Publikacja wyników: 30.06.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody:

  • Nagroda główna: 2000 zł
  • II miejsce: 1200 zł
  • III miejsce: 800 zł

Zapraszamy!

Zwycięzcy 

I miejsce - Katarzyna Stasiak
II miejsce - Paulina Pakos 
III miejsce -  Radosław Malon