Choć sezon wakacyjnych wyjazdów już dawno za nami, to jesień i zima nie zapowiadają stagnacji. Coraz częściej wybieramy aktywny wypoczynek, a prawdziwym hitem ostatnich lat, zwłaszcza odkąd zagościły u nas tanie linie lotnicze, są weekendowe wyjazdy do europejskich stolic.
Jednym z najważniejszych  elementów planowania takiego wypadu, jest znalezienie odpowiedniego miejsca do spania. Ale jak to zrobić?

1. Czuj się jak w domu
Hotele potrafią  być naprawdę drogie, a ich standard czy lokalizacja często odbiegają od tych prezentowanych w internecie. Co zrobić, gdy czas nas goni, a żadne ze znalezionych miejsc nie spełnia naszych oczekiwań? Wtedy warto zastanowić się nad wynajmem prywatnego mieszkania lub pokoju. Ta idea, znana na Zachodzie od dawna, staje się coraz bardziej popularna także w Polsce. Pomysł jest prosty: wyjeżdżając możemy
wynająć nasze mieszkanie, dzięki czemu nie tylko nie stoi ono puste (pożywka dla włamywaczy!), ale także możemy na nim zarobić. Równie popularne jest wynajmowanie pojedynczych pokoi w prywatnych mieszkaniach. Serwisy takie, jak Wimdu pozwalają na znalezienie prywatnej kwatery w niemal każdym zakątku ziemi. Szeroki wybór dostępnych opcji pozwala na znalezienie idealnego rozwiązania, dopasowanego do indywidualnych potrzeb, a ściśle określone zasady i regulamin minimalizują ryzyko. Co więcej Wimdu pozwala nie tylko znaleźć interesujące nas mieszkanie czy pokój, ale także umożliwia wynajęcie naszego własnego lokum, dzięki czemu możemy zarobić samemu będąc na wakacjach! Wynajęcie prywatnego mieszkania czy apartamentu to idealna opcja gdy jedziemy gdzieś większą grupą. To rozwiązanie, choć niewątpliwie niekonwencjonalne, zyskuje na popularności.

2. Głos ludu
Jednym z najlepiej sprawdzonych sposobów na znalezienie godnego polecenia miejsca, są fora internetowe i strony o tematyce podróżniczej. Ich użytkownicy z chęcią dzielą się swoimi przeżyciami z drogi i nie stronią przed (czasem bardzo ostrą) oceną miejsc, w których przyszło im mieszkać w czasie podróży. Strony takie jak 
odyssei.com czy nasze forum internetowe to niezastąpiona kopalnia wiedzy na temat zarówno bardzo popularnych miejsc, jak i nieco mniej oczywistych destynacji. Warto samemu, po odbytej podróży, podzielić się wrażeniami z odwiedzonego miejsca i polecić (lub zwrócić uwagę!) miejsce, w którym nocowaliście. Takie rady są bezcenne i bardzo przydatne w planowaniu kolejnych wojaży.

3. Surfowanie po kanapie
Coachsurfing, znany na świecie od lat, cieszy się rosnącą popularnością także w Polsce. To propozycja dla osób, które nie boją się przygód i nawiązywania nowych znajomości. Sama idea jest niezwykle prosta: wystarczy zarejestrować się w serwisie
www.coachsurfing.org, uzupełnić swój profil o wszystkie wymagane informacje i gotowe! Można zacząć poszukiwania osoby, która udostępni nam swoją kanapę (choć często jest to pełnowartościowe łóżko, a nawet pokój). Coachsurfing łączy ludzi z całego świata i jest uważany za doskonały sposób na poznanie mniej oczywistej formy podróżowania i poznawania świata lokalsów, a nie typowo turystycznych miejsc. Choć nie jest to wymagane, w społeczności surferów mile widziana jest sprawiedliwość, więc jeśli sami szukamy wolnej kanapy, miło jest także udostępnić swoją. Naszemu hostowi (gospodarzowi) nie płacimy za nocleg, w zamian przywożąc lokalne smakołyki i drobne upominki. W serwisie obowiązują bardzo ostre zasady, które praktycznie eliminują zagrożenia. Każdy profil poddawany jest ocenie, a każdy gość i host po wizycie zobowiązany jest wzajemnie się ocenić.

4. Do wyboru, do koloru
Niezwykle popularne w sieci są serwisy, w których zebrano oferty hotelowe z całego świata, a sam serwis służy za pośrednika między gościem a hotelem. Strony takie oferują szeroki wachlarz propozycji dopasowany do wymagań klienta (który wybiera swoje preferencje spośród szeregu filtrów w wyszukiwarce). Dodatkowo, serwisy takie jak np. 
hostels.com mają w swojej ofercie promocje i oferty przygotowane tylko dla nich. Strony te często wyposażone są w automatyczny przelicznik walut, dzięki czemu na bieżąco możemy szacować koszt noclegu. Przed dokonaniem wyboru zawsze należy zapoznać się z oceną i komentarzami wcześniejszych gości danego miejsca.


Wybór odpowiedniego noclegu potrafi spędzić sen z powiek, dlatego warto poświęcić trochę czasu i wybrać rozwiązanie, które najbardziej nam odpowiada. A wtedy już nie musimy martwić się o sen, którego na dobrych wakacjach zabraknąć nie powinno.