Podróżowanie solo to nie tylko przejściowa moda, ale także znak czasu. I znakomity sposób na to, aby poznać wiele ciekawych miejsc, chłonąc ich klimat wszystkimi zmysłami.

Zalety podróżowania w pojedynkę

Podróżowanie solo bez wątpienia wiąże się z wyjściem ze swojej strefy komfortu i zdaniem się wyłącznie na siebie. Warto jednak podjąć wyzwanie i dzięki temu odkryć swoje mocne strony. To nie tylko doskonały trening zaradności, ale ogromna satysfakcja z tego, że podróż, od A do Z, jest wyłącznie naszym dziełem. Z każdą podróżą w pojedynkę rośnie więc nasza pewność siebie, umiejętność planowania i orientacji w terenie. Zaletą samotnego zwiedzania jest ponadto możliwość skupienia się wyłącznie na miejscach, które chcemy odwiedzić, bez oglądania się na preferencje towarzyszących nam osób. W ten sposób można lepiej poznać miejsce, do którego się udajemy i szybciej nawiązać kontakty z jego mieszkańcami. Nic też nie stanie na przeszkodzie, jeśli w pewnej chwili postanowimy trochę zmienić plany. Dodatkowo podróżowanie solo pozwala oderwać się na chwilę od codzienności, odprężając nie tylko ciało, ale i umysł.

Jak przygotować się do samotnej podróży?

Warunkiem udanej podróży, również solo, jest odpowiednie przygotowanie. Kilka chwil poświęconych przed wyjazdem zaowocuje z pewnością większym poczuciem spokoju w trakcie jego trwania. Pierwszym krokiem jest oczywiście zaplanowanie kierunku podróży, a następnie zdobycie informacji o kulturze wybranego miejsca i panujących tam zwyczajach. W przypadku osób podróżujących samotnie istotnym aspektem jest także poziom bezpieczeństwa. Im więcej wiemy o danym miejscu, tym czujemy się w nim pewniej. A dodatkowo możemy odkryć wspaniałe zakątki pozwalające przywieźć z wyprawy moc fantastycznych wspomnień. W dobie Internetu rzetelny research z pewnością nie będzie problemem.

Bagaż – kompletny i nie za ciężki

Fot. Getty Images

Istotną kwestią jest właściwe przygotowanie bagażu. Podróżujący solo powinni ograniczyć go do najbardziej potrzebnych rzeczy tak, aby zminimalizować jego ciężar. Oprócz wygodnej walizki na kółkach warto zabrać ze sobą plecak, pozwalający mieć zawsze przy sobie najbardziej potrzebne rzeczy – w tym dokumenty. W odróżnieniu od torby podróżnej, plecak jest o wiele bardziej wygodny i pozostawia swobodę rąk, co jest istotne, chociażby przy robieniu zdjęć. W bagażu samotnego wędrowca, poza ubraniami i kosmetykami w wersji podróżnej, powinna znaleźć się apteczka i obowiązkowo – ubezpieczenie.

Nocleg dla jednej osoby

Przygotowanie do samotnej podróży obejmuje także rezerwację noclegów. To niezwykle ważne, ponieważ obiekty dysponują zwykle niewielką ilością pokoi dla jednej osoby. Planując wcześniej miejsce pobytu, możemy też skorzystać z atrakcyjnych zniżek i promocji, sprawiając, że wyjazd będzie przyjazny również dla naszego budżetu. Podróżując w pojedynkę mamy natomiast pełną dowolność odnośnie do wyżywienia w czasie eskapady. Pełnowymiarowy obiad czy szybka przekąska w ulicznym bistro – ta decyzja należy wyłącznie do nas.

Wygodny i bezpieczny transport

Planując podróż solo, warto też pamiętać o wyborze środków transportu. Zdecydowanie najmniej korzystną opcją jest własny samochód. Skorzystanie z przejazdów autokarowych czy kolejowych albo lotów samolotowych jest o wiele bardziej opłacalne i wygodne. Przemieszczając się w ten sposób, możemy odpocząć podczas podróży, poczytać ulubioną książkę albo po prostu chłonąć widoki za oknem. Zadanie ułatwia platforma Omio skupiająca oferty różnych przewoźników. Pozwala nie tylko skrupulatnie rozplanować podróż, ale umożliwia wybór środka transportu, który jest najkorzystniejszy cenowo. I przychodzi z pomocą, kiedy nagle postanowimy zmodyfikować plany.

Fot. Getty Images

Bezpieczeństwo – które kraje wypadają w tej kwestii najlepiej?

W samotnych podróżach ważnym aspektem pozostaje bezpieczeństwo. Dlatego, zanim wyruszymy w drogę, warto poinformować o tym kogoś z bliskich. Podczas wyjazdu z kolei powinniśmy zadbać o to, aby pozostawać z nimi w kontakcie. Nie bez znaczenia jest kierunek podróży. Podczas gdy niektóre kraje są uważane za przyjazne dla turystów, w innych kwestia bezpieczeństwa może pozostawiać wiele do życzenia. Mowa o państwach leżących poza Europą. Dlatego na początek dobrą opcją jest wybór krajów znajdujących się na Starym Kontynencie.

W rankingu opracowanym w 2022 roku przez Instytut Gospodarki i Pokoju pierwsze miejsce pod względem bezpieczeństwa zajęła Islandia. Wyspa, słynąca z gorących źródeł i zapierających dech w piersiach krajobrazów, jest więc doskonałym kierunkiem samotnej podróży. Wybierając się w określonym czasie, można także zafundować sobie wspaniały podniebny spektakl z zorzą polarną w roli głównej.

Miłośnicy i miłośniczki chłodnego klimatu mogą też pokusić się o Danię, której mieszkańcy według World Happiness Report 2022 uchodzą za najszczęśliwszych na świecie, na co bez wątpienia wpływa poczucie bezpieczeństwa. Warto dodać, że w rankingu sporządzonym przez firmę Bounce i opisującym najbezpieczniejsze kierunki dla kobiet podróżujących w pojedynkę pierwsze miejsce zajęła Irlandia. Zielona wyspa szczególnie przypadnie miłośnikom pieszych wędrówek. Z kolei na trzecim miejscu uplasowała się Norwegia, w której słowo "egzotyka" nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Osoby, które lubią zwiedzać zabytki, powinny rozważyć podróż solo do Austrii. Ojczyzna Mozarta nie tylko wyróżnia się niskim współczynnikiem przestępczości, ale leży na terenie neutralnym geologicznie, więc nie dochodzi na nim do klęsk żywiołowych. Ciekawym kierunkiem podróży może też okazać się Szwajcaria oraz Czechy. Samotna podróż do południowych sąsiadów Polski jest przy tym niezwykle łatwa do zorganizowania, więc sprawdzi się nawet dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w wyjazdach solo.

Fot. Getty Images

Miłośnicy ciepłego klimatu mogą z kolei śmiało rozważyć wybór Hiszpanii oraz Portugalii. W rankingu Bounce kraje te znalazły się odpowiednio na 6. i 7. miejscu, co oznacza, że zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. A dodatkowo kuszą fenomenalnymi zabytkami, piękną roślinnością i krystalicznie czystym morzem, w którego szum można wsłuchiwać się godzinami.

Paulo Coelho powiedział: "Jeśli uważasz, że przygody bywają niebezpieczne, spróbuj rutyny. Ona jest śmiercionośna". Podróże solo, chociaż na pierwszy rzut oka mogą wydawać się ryzykowne, w rzeczywistości pozwalają odkryć zupełnie nowy wymiar poznawania świata. Odpowiednio zorganizowane, są fascynujące, inspirujące i przede wszystkim – bezpieczne.