Dziś jednak, zabierzemy Was w podróż przez 3 kraje opowiadając, na co możecie liczyć kiedy zdecydujecie się je zobaczyć, poczuć i zasmakować w kolejnym roku.

Magiczna Portugalia

Zacznijmy od oddalonej od Polski o około 3000 kilometrów na południowy zachód Portugalii. Ten niewielki kraj pełen atrakcji położony jest na samym końcu Europy. Cechuje go przyjazny śródziemnomorski klimat, egzotyczne krajobrazy, wspaniała kuchnia, zdumiewająca historia, a także ogromne bogactwo architektury. W przeszłości kraj ten choć niewielki, za sprawą wypraw Ferdynanda Magellana czy Vasco da Gamy stał się imperium kolonijnym. Był pierwszym państwem ówczesnej Europy, który zorganizował zamorskie podboje.

Od lat, jedną z najbardziej niezwykłych i naturalnych atrakcji kraju, pozostaje niezmiennie  najdalej na zachód wysunięty punkt na staram kontynencie. Cabo da Roca bo to właśnie o nim mowa, to skalisty przylądek oddalony o około 40 kilometrów od Lizbony, znajdujący się w Parku Przyrodniczym Sintra-Cascais. Miejsce to przez wieki, aż do pierwszych wypraw poza kontynent europejski i odkryć geograficznych było dla Europejczyków, końcem znanego im świata.

Porto, druga co do wielkości metropolia w państwie, po Lizbonie to miasto, które od rana do wieczora tętni życiem. W dzielnicy Ribeira, oszałamiające wrażenie swym bogatym wystrojem robi Kościół św. Franciszka, którego budowa została ukończona w 1410 roku. Zabytkowy dworzec Sao Bento zdobią azulejos – kwadratowe ceramiczne kafle. To Maurowie przywieźli je ze sobą do Portugalii, a dekorowanie nimi budynków stopniowo przekształciło się w prawdziwą sztukę. Ułożone z nich mozaiki przedstawiają  najczęściej ważne sceny historyczne, motywy mitologiczne i religijne, krajobrazy, kwiaty czy zwierzęta.  Jednym z najwspanialszych przykładów wykorzystania tej sztuki zdobniczej jest Pałac Narodowy w Sintrze.  Wracając jednak do Porto - na szczególną uwagę zasługuje Ponte Dom Luís I – dwupoziomowy most z kutego żelaza, zaprojektowany przez ucznia Gustave’a Eiffel’a. Niewątpliwą atrakcją wieczoru w tym mieście będzie rejs o zachodzie słońca łodzią rabelo pod sześcioma mostami. Będzie to idealna okazja do ujrzenia miasta i zabytkowych dzielnic z innej perspektywy przy kieliszku wyśmienitego wina.

Alfama, dzielnica Lizbony, której nie można pominąć. To właśnie tutaj znajdują się najstarsze budynki w całym mieście. Do najsłynniejszych budowli zalicza się Zamek św. Jerzego – górująca nad okolicą twierdza wzniesiona w połowie XI wieku przez Maurów. Kolejnym charakterystycznym elementem Alfamy jest  żółty tramwaj będący wizytówką Lizbony.  Legendarny tramwaj nr 28 należy do starego taboru pochodzącego jeszcze z XIX wieku.

Podróż do Portugalii będzie również podróżą po smakach i zapachach. Zaletą portugalskiego wybrzeża jest niewątpliwie kuchnia, która słynie z ryb i owoców morza, ale mieszkańcy uwielbiają również wszelkiego rodzaju gulasze i zupy. Miłość Portugalczyków do wszystkiego   co można wyłowić z morza jest niezmienna, a ich kuchnia szczyci się różnorodnymi smakami i inspiracjami. Głównie wpływ na to wywarły wydarzenia historyczne jak np. panowanie Arabów, wyprawy odkrywcze, a także kolonizacja odległych krain. Zaraz obok potraw, prawdziwą specjalność Portugalczyków stanowią smakowite i szlachetne trunki. Najsłynniejszym trunkiem pozostaje porto Sandeman – słodkie wino produkowane z winogron w dolinie rzeki Douro.  Zdecydowanie najlepiej smakuje ono degustowane  u samego źródła czyli w winnicy znajdującej się w Dolinie Douro.

Wspaniała Portugalia czeka by urzekać swoim pięknem. Odkryj ją wybierając się w Podróż dla Koneserów w 2021 roku! Czeka na Ciebie mnóstwo niesamowitych atrakcji.

Zdumiewające Emiraty Arabskie

Dubaj i Abu Dhabi to największe i najbardziej znane z siedmiu emiratów. To właśnie po nich będziemy podróżować podczas naszej fascynującej podróży.

Emiraty Arabskie zadziwiają pod wieloma wzglądami. Do opisania tego kraju możemy użyć przysłówków: największy, najbogatszy, najwspanialszy. Największego zdumienia doznamy, kiedy zdamy sobie sprawę, że mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) stanowią mniejszość we własnym kraju. Choć Dubaj nie jest stolicą Zjednoczonych  Emiratów Arabskich ani nie leży w najbogatszym z nich, to wiele osób tak właśnie uważa.  Zapewne dzieje się tak dlatego, że miasto rozwija się w zawrotnym tempie, a wszystko ma być tu jak wspomniane wyżej „naj”. Miasto jednoznacznie kojarzy się z wysokimi drapaczami chmur, ekskluzywnymi hotelami, sztucznie usypanymi wyspami i najwyższym wieżowcem świata Burj Khalifa. Na dubajskich bazarach znajdują się sklepy jubilerskie, które rozświetla blask biżuterii, a po mieście jeżdżą najnowsze modele samochodów. Podczas chwili relaksu można tu skosztować kawy z wielbłądzim mlekiem oraz drobinkami złota. Niezapomniane wrażenie pozostawi po sobie emocjonujący rejs charakterystyczną dla Dubaju szybką łodzią tzw. Yellow Boat oraz możliwość odkrycia innego oblicza najbardziej charakterystycznych miejsc miasta oglądanych z wody. Przed uczestnikami Podróży dla Koneserów nie tylko miejski świat luksusu ale również pasjonująca wyprawa do oazy na pustyni by wśród wydm pustynnych poznać arabską tradycję. Historie pustynnych karawan, Beduinów, jak z opowieści Tysiąca i Jednej Nocy, a po zmierzchu podziwianie rozgwieżdżonego nieba, które na pustyni onieśmiela swą jasnością i okazałością.  Wizyta na tętniących życiem bazarach będzie swoistą podróżą w czasie. Gwar, zapach orientalnych perfum i kadzideł, feeria barw to eksplozja wrażeń dla wielu zmysłów. Z kolei w Abu Dhabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich piorunujące wrażenie zrobi na podróżnych zachwycający Wielki Meczet Szejka Zajjda – jest to jeden z najokazalszych obiektów współczesnej architektury sakralnej.

To tylko nieliczne z wielu atrakcji przewidzianych podczas Podróży dla Koneserów po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, o tym co więcej koniecznie musisz przekonać się osobiście.

Z wizytą w antycznych królestwach Birmy

Birma jest jednym z ostatnich krajów Azji, które pokazały się światu. Mieszkańcy tej zaczarowanej krainy rozwinęli kulturę, która przetrwała pochłaniając i czerpiąc z otoczenia to, co najlepsze, oraz tworząc swoją własną odrębność.

Birma ma bogatą i intensywną historię sięgającą czasów dynastii Pyu, która panowała przez ponad 1 000 lat (od 200 r. p.n.e. do 900 r. n.e.). Kraj ten w późniejszych latach zmagał się z wieloma najazdami, najpierw przez Imperium Brytyjskie, którego był późniejszą kolonią, a w czasie II Wojny Światowej okupacją ze strony Japonii. Ostatecznie, w 1948 roku został wyzwolony spod panowania Brytyjczyków i uzyskał niepodległość.

Wszyscy odwiedzający Birmę są pod wielkim jej wrażeniem ponieważ znaleźć tu można wiele do odkrycia i przeżycia - od dziewiczych regionów przyrodniczych, przez złote pagody, po relikty z zamierzchłej przeszłości.

Na ludność kraju składa się wiele różnych grup etnicznych, w tym najliczniejsza grupa Bamar, a także Kachin, Kayin, Kayah, Chin, Mon Rakhine i Shan. Mieszkańcy Birmy są dobrze znani ze swojej serdeczności i przyjaznego usposobienia.  Ponad 80% populacji to buddyści, a najczęściej używanym językiem jest birmański, z wieloma dialektami etnicznymi. Język angielski jest powszechnie używany, podobnie jak mandaryński, kantoński i hinduski.

Miasto Mandalay z imponującą liczbą zabytków, położone u podnóża wysokiego wzgórza na którego szczycie ulokowana jest wspaniała pagoda wciąż przywołuje obrazy romantycznej, minionej epoki. Położone nad brzegiem rzeki Irawadi Mandalay leży w niewielkiej odległości od dawnych kolonialnych stacji górskich, starożytnych miast i innych atrakcji kulturalnych.  Jako ostatnia siedziba królów Birmy, Mandalaj pozostawiło ludowi swoje dziedzictwo religijne z wieloma pagodami i setkami pięknych klasztorów. Do godnych uwagi atrakcji miasta należy pagoda Kuthodaw, w której na 729 marmurowych tablicach wyryto buddyjskie pisma święte, określane jako „największa księga” na świecie.

To właśnie z Mandalay rozpoczyna się niezapomniany rejs po majestatycznej rzece Irawadi, rzece która od lat stanowi najważniejszą śródlądową arterię komunikacyjna kraju. Z pokładu statku można oddać się obserwacji malowniczych krajobrazów, starożytnych świątyń i pagód położonych wzdłuż rzeki, bujnej dżungli oraz licznych wiosek. Wieczór spędzany na statku z pewnością umili kolacja na pokładzie w niezwykłej scenerii otaczającej przyrody i pokaz tradycyjnych tańców. Podczas trzydniowego rejsu nie zabraknie również czasu na zejście z pokładu i poznanie takich miejscowości jak Mingwan, Sagaing czy Yandabo by móc w końcu dopłynąć do majestatycznego Paganu.

Pagan to starożytne miasto położone w regionie Mandalay, które jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w kraju, a to za sprawą najbardziej niezwykłych zabytków Azji Południowo-Wschodniej. Starożytne kroniki mówią, że niegdyś na rozległych równinach znajdowało się 4446 świątyń, a do dziś zachowała się połowa z nich. Wiele świątyń było architektonicznymi cudami i nadal budzi podziw wśród odwiedzających.

Z pewnością niewiele osób próbowało sałatkę z zielonej herbaty, a właśnie taka możliwość będzie czekała w miejscowości Pindaya, w której żyje mniejszość etniczna Danu. Pindaya znana jest w całym kraju z wyśmienitej zielonej herbaty oraz z produktów z soji.

Jezioro Inle leżące na chłodnych, zielonych wzgórzach stanu Shan, to przede wszystkim miejsce ciszy i spokoju o wyjątkowym pięknie naturalnym. Od wieków ludzie plemienia Intha wypracowali własny, niepowtarzalny styl życia oparty na tym pięknym jeziorze. Żyją oni w  zbudowanych na palach domach zawieszonych nad taflą wody, a nawet uprawiają warzywa w pływających ogrodach, które są przymocowane do dna jeziora za pomocą bambusowych pali. Wprawni żeglarze i rybacy, Intha słyną z wyjątkowego stylu wiosłowania, w którym stoją na jednej nodze, podczas gdy drugą nogą przepychają wiosło przez wodę.

Podczas Podróży dla Koneserów przez Birmę nie tylko te ale również i wiele innych atrakcji  czeka na turystów z całego świata, którzy będą cieszyć się pięknem tego kraju.

A Ty, na  który kraj czekasz najbardziej? Zastanawiałeś się jaka będzie Twoja pierwsza podróż w postpandemicznym świecie? Sprawdź oferty wycieczek dla koneserów z LogosTour - tutaj.