Coraz bliżej do startu wyprawy dwójki dzieci dookoła świata. Czteroosobowa rodzina z Torunia rzuca pracę, zawiesza szkołę, zostawia na rok dom i przyjaciół. Już 15 czerwca wylatuje do Gwatemali, żeby zdobyć tam szczyt Tajamulco- najwyższą górę Ameryki Łacińskiej- wulkan o wysokości 4.220 m n.p.m.
 
Jego Ekscelencja Fabian Valdivieso, Ambasador Ekwadoru osobiście polecił nam niedawno, jako godne odwiedzenia prowincje Lojo i Esmeraldas oraz stolicę Quito. W Esmeraldas mieszka jego siostra, gdzie jesteśmy zaproszeni na nocleg. Podczas rozmowy w ambasadzie, małego Wojtka zainteresował znajdujący się na sztandarze Ekwadoru najwyższy szczyt tego państwa: wulkan Chimborazo. Może spróbujemy go zdobyć… To tylko 6.282 m n.p.m. Po przemiłym spotkaniu, już dziś przed przyjazdem jesteśmy pewni, że to będzie niesamowita wizyta. I to wizyta pod patronatem Ambasadora Ekwadoru!
 
Przesłaniem naszej rodzinnej ekspedycji jest promowanie wartości rodzinnych i aktywnego spędzania czasu z dziećmi. Dzięki współpracy z fundacją "Dzieci Afryki" mamy już umówione spotkania ze szkołami w Burundi, Gambii i Ugandzie. Ambasada Polski w RPA i Peru również zadeklarowały chęć współorganizacji naszych prezentacji w tych państwach. Dzieci będą spotykały się z dziećmi w szkołach na wszystkich kontynentach świata i opowiadały o Toruniu, Polsce i życiu w Europie. Ta podróż przez szkoły świata ogarnie wszystkie kontynenty.
 
Chcemy, czytającym nasze relacje polskim dzieciom pokazać, że jest wiele dzieci na świecie, które mają smutne dzieciństwo a szczęśliwa rodzina, szkoła, jedzenie, a nawet woda są często dobrami luksusowymi. Nasza edukacyjna ekspedycja otrzymała też patronat rzecznika Praw Dziecka oraz Prezydenta Torunia. Zapraszamy do wspólnego podróżowania przez szkoły świata na www.lopacinskichswiat.pl