Zlokalizowane w północnej części Dalmacji, województwo zadarskie, dla wielu turystów zaczyna się tam gdzie zaczyna się "lato". A wszystko za sprawą przecinającego pasmo górskie Velebit, tunelu Sveti Rok. Wyjeżdżając po dalmatyńskiej stronie, z mierzącego 5670 metrów tunelu, temperatura powietrza bywa wyższa o kilka stopni, a błękitne niebo definitywnie potwierdza, że to właściwy kierunek podróży.

Region Zadaru kryje wiele skarbów przyrody oraz zabytków na skalę światową. Znajdziemy tam największe jezioro w Chorwacji - Vransko jezero czy kanion rzeki Zrmanja, gdzie kręcono Winnetou - niemiecki serial na podstawie powieści przygodowej Karola Maya. Oddalony od Zadaru o 20 kilometrów Nin jest jedną z historycznych kolebek chorwackiej państwowości. To właśnie tam koronowano wielu chorwackich królów. W Ninie znajduje się również kościół Świętego Krzyża, uważany niegdyś za najmniejszą katedrę świata.

Archipelag Zadarski to mekka dla żeglarzy. Żeglowanie wokół nieskończonej liczby wysp i nieskończonej liczby wysepek - przy których łatwo zgubić zasięg - pozwala odciąć się od codzienności i zapomnieć o wszystkim. Do tego kolacja w jednej z miejscowych konob, gdzie serwuje się jedzenie na bazie tego co udało złowić danego dnia. Smaków tych lokalnych potraw nie sposób zapomnieć!

Zadar

Najstarsza część Zadaru usytuowana jest na półwyspie otoczonym z jednej strony Kanałem Zadarskim, a z drugiej zatoką Jazine. Otoczona jest murami miejskimi (Muraj), które jako część fortyfikacji weneckich w 2017 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Na stare miasto można wejść jedną z bram. Brama lądowa ma formę łuku triumfalnego z centralnym przejściem dla ruch kołowy oraz dwa mniejsze łuki boczne dla pieszych. Uważana jest za jeden z najwspanialszych zabytków weneckich rządów w Dalmacji. Na bramie, uwagę przykuwa rzeźba przedstawiającą lwa – symbol św. Marka i weneckich miast – oraz płaskorzeźba św. Chryzogona, patrona Zadaru.

Najbardziej charakterystycznymi obiektami Zadaru są: wybudowany w stylu bizantyjskim kościół św. Donata z IX wieku oraz znajdująca się przy nim wieża, a także katedra św. Anastazji z XIII wieku, klasztor i kościół franciszkanów, który jest najstarszym gotyckim kościołem w Dalmacji. W kościele św. Symeona znajduje się misternie rzeźbiony, pozłacany sarkofag z relikwiami świętego.

Wędrówka wąskimi uliczkami lub głównym traktem - ulicą Kalelarga, rozciągającą się na linii wschód-zachód, zgodnie z przebiegiem niegdysiejszej głównej rzymskiej ulicy (Decumanus Maximus), dojdziemy do promenady, która skrywa w sobie dwie niezwykłe instalacje. Są nimi Morskie Organy, z których wydobywający się dźwięk powstaje na wskutek ruchu fal Adriatyku oraz Pozdrowienie Słońca - instalacja świetlna napędzana energią słoneczną. Te dwie instalacje, w połączeniu z jednymi z najpiękniejszych zachodów słońca, sprawia, że wystarczy jeden wieczór, aby zakochać się w Zadarze na zawsze.

Park Narodowy Paklenica

Utworzony w 1949 roku Park Narodowy Paklenica zlokalizowany jest w południowej części największego, znajdującego się na terenie Chorwacji, pasma górskiego Velebit. Park Narodowy Paklenica słynie z różnorodności form krasowych, jaskiń oraz bogatego świata roślin i zwierząt. Nazwa Paklenica pochodzi od nazwy żywicy sosny czarnej tzw. pakliny, którą wykorzystywano w medycynie ludowej oraz nanoszono na statki. Na terenie parku znajduje się ponad 150 km ścieżek i tras. Paklenica to wspaniałe miejsce dla uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznej. Znajduje się tam również wiele tras rowerowych. W parku znajdują się dwa wąwozy: Velika Paklenica i Mala Paklenica. Około 14-kilometrowy Kanion Velika Paklenica, jest popularnym miejscem wśród amatorów wspinaczki skałkowej.

Wsypa Pag

Pag jest piątą co do wielkości wyspą Chorwacji. Niezwykły i nietypowy krajobraz Pagu, każdego roku przyciąga miliony turystów. Surowy, kamienisty wygląd wyspy, na pierwszy rzut oka całkowicie pozbawionej roślinności, powoduje, że przez wielu Pag nazywany jest księżycową wyspą.

W rzeczywistości wyspę porastają niskie trawy i zioła takie jak koper włoski czy szałwia. Wiejąca od strony pasma górskiego Velebit Bura, unosi sól ze wzburzonego morza i nawiewa ją na pastwiska znajdujące się na wyspie Pag. Oprószone solą rośliny – głównie szałwia – są doskonałym pokarmem dla wypasających się tam owiec. Wyjątkowa dieta „zielarska” paszkich owiec sprawia, że powstający z ich mleka ser jest równie wyjątkowy. Na tyle wyjątkowy, że produkowane na Pagu sery były już wielokrotnie nagradzane na całym świecie.

Czystość wody w okolicy Pagu wynosi ponad 40 metrów co z pewnością docenią amatorzy podwodnego świata.

Prócz słynnego paškiego sira, mieszkańcy wyspy Pag słyną również z paškiej čipki - hafrowanej koronki igiełkowej. W 2009 roku, chorwackie koronkarstwo zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Tekst napisali Agnieszka Kolasińska-Tyluś i Wojtek Tyluśautorzy bloga CroLove.pl. Małżeństwo, które od 11 lat przemierza Chorwację, znaną jak i tą mniej popularną wśród turystów. Od 2018 roku, odkrywają Chorwację wspólnie z córką Krysią. Dwukrotni laureaci nagrody Golden Pen – Top Journalist Award, przyznawaną przez Ministerstwo Turystyki Chorwacji oraz Chorwacką Wspólnotę Turystyczną, za wkład w promocję Chorwacji poza jej granicami. Laureaci nagrody specjalnej Travelerów „Bloger Przyjaciel Chorwacji”.