Start zaplanowano w jednej z najpiękniejszych tatrzańskich dolin – Chochołowskiej, na Polanie Huciska (982 m n.p.m.). Trasa prowadziła na Polanę Chochołowską, przy schronisku PTTK odbijała w prawo pod górę żółtym szlakiem. Biegacze mieli do pokonania podbieg na Grzesia (1653), stamtąd pięli się granią, niebieskim szlakiem przez Długi Upłaz na Rakoń (1879) i po stromym finiszu mogli wreszcie odetchnąć na Wołowcu (2064).

Widoki po drodze były obłędne, pogoda łaskawa – nie paliło słońce, nie padał zapowiadany wcześniej deszcz. Medal z wypalanej sklejki, który dostałam na szczycie cieszył niemal jak olimpijskie złoto. Endorfiny robią swoje.

Wielkie gratulacje dla zwycięzców - Piotra Biernawskiego (ATTIQ Fake Runners) z Nowego Targu, ukończył bieg z czasem 1h09:01,4. Wśród kobiet pierwsza była Sandra Mikołajczyk (Silesia Runners Club/Kalenji Poland) z czasem 1h24:15,4.

Dystans ok. 10 km i przewyższenie liczące prawie1200 metrów wycisną pot z każdego. A przecież Tatra Vertical był krótszym z zaplanowanych w kalendarzu Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego. W 56 kilometrowym Tatra Fest Biegu wzięło udział 193 zawodników. Wystartowali z Parku Miejskiego w Zakopanem. Trasa wiodła przez Drogę pod Reglami do Doliny Chochołowskiej, przez Grześ, Rakoń, Wołowiec, Starorobociański Wierch, Ornak, do Doliny Kościeliskiej z z powrotem przez Regle do Zakopanego. Poza dystansem biegacze pokonali też ok. 3000 metrów przewyższenia!

Zwycięzcą - z czasem 5 godzin 3 minuty i 55 sekund - został Marcin Rzeszótko (KW Zakopane/TOPR). Pierwszą kobietą na mecie Tatra Fest Biegu była Magdalena Łączak (Salomon Suunto Team) z Mielca, jej czas to 6godzin 12 minut 13sekund. Zajęła jednocześnie 12. miejsce w kategorii generalnej.

Następnego dnia, w niedzielę 14 sierpnia, na Polanie Biały Potok odbył się Bieg Świstaka. W atmosferze rodzinnego pikniku rozegrano zawody w biegu po pętli na czas, wspinaczce z obciążeniem, przejściu po slackline. Było i ostre współzawodnictwo i kupa zabawy. Ognisko, testy fatbikeów i do tego sam świstak, który rozdawał nagrody. Impreza jest nawiązaniem do organizowanych niegdyś przez KW Zakopane zawodów i czuć, że ma potencjał.

 

 

Z Polany Biały Potok blisko do Term Chochołowskich, gdzie nasz Nationalowy team spędził kilka godzin na masażach wodnych i kąpielach w leczniczych basenach z wodą siarkową i solankową jodowaną. Trzeba wiedzieć, że woda w Chochołowskich Termach wydobywana jest z głębokości prawie 4000 m. Skały, które są nią nasączone, oddają mnóstwo mikroskładników takich jak siarka ,wapń, magnez, czy sód. Po górskim biegu powinno się zapisywać na receptę taki relaks z widokiem na Tatry.

Organizatorami Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego byli: Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim i Klub Wysokogórski Zakopane. Partnerem zawodów było Miasto Zakopane.

Wyniki:

Monika Berkowska