Ponad 2500 lat p.n.e. rozpoczęto budowę piramidy, która miała być grobowcem Cheopsa, władcy starożytnego Egiptu IV dynastii z okresu Starego Państwa. Budowano ją ok. 20 lat. Kamienne bloki z wapienia, ważące wiele ton, ustawiono z precyzją, której nie powstydziliby się współcześni architekci. Grecki historyk Herodot pisał, że w budowie mogło brać udział nawet stu tysięcy robotników.

Wirtualna encyklopedia o piramidach w Gizie

Wkrótce Wielka Piramida, jak i inne piramidy w Gizie stały się symbolem władzy egipskich królów i ich podróży w zaświaty. Od starożytności intrygują i wzbudzają podziw. Przez setki lat ich wnętrza pozostawały niedostępne. Dzisiaj każdy, z dowolnego miejsca na Ziemi, może wirtualnie wejść do ich wnętrza. Wszystko dzięki naukowcom z Uniwersytetu Harvarda.

W 2000 roku grupa entuzjastów egipskiej historii postanowiła zebrać całą dokumentację dotyczącą odkryć archeologicznych w Gizie i udostępnić ją w internecie. Początkowo miało być to swoiste kompendium wiedzy o piramidach. Naukowcy wiedzieli, że studiowanie egiptologii bardzo często odbywa się na odległość, poprzez oglądanie zdjęć i filmów.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stworzyli trójwymiarową rekonstrukcję płaskowyżu w Gizie

Nie każdy bowiem ma szansę na co dzień obcować z piramidami, nie mówiąc już o zwiedzaniu ich wnętrz. Z kolei artefakty i skarby faraonów rozrzucone są po całym świecie. Ich własne doświadczenia zainspirowały badaczy do stworzenia „wirtualnego przewodnika”.

The Digital Giza Project powstał we współpracy z instytucjami kulturalnymi na całym świecie. Uczeni stworzyli pierwszy tak duży model, który można zwiedzać, zupełnie jak Street View w mapach Google. Jednak wraz z rozwojem technologii, naukowcy mogli pozwolić sobie na znacznie więcej.

Uczonym udało się stworzyć niezwykłą, trójwymiarową rekonstrukcję całego płaskowyżu w Gizie. Umożliwia on eksplorację piramid oraz Wielkiego Sfinksa. Jednak to, co najbardziej niezwykłe to ostatnia rekonstrukcja Wielkiej Piramidy, zwanej również Piramidą Cheopsa.

Po raz pierwszy w historii można wirtualnie odwiedzić Wielką Piramidę 

Teraz, po raz pierwszy w historii, każdy ma możliwość zajrzeć do środka jednego z siedmiu cudów świata starożytności. Możemy przejść się korytarzami piramidy i z bliska obejrzeć wszystkie komory. Interaktywny przewodnik pokazuje zdjęcia sferyczne wszystkich pomieszczeń z dokładnym opisem kontekstu historycznego i archeologicznego. Oto pomieszczenia, które znajdziemy w piramidzie:

 • pierwotne wejście,
 • obecne wejście wydrążone w 820 r. z rozkazu kalifa Al-Mamuna,
 • Korytarz Zstępujący,
 • Korytarz Wstępujący,
 • korytarz łączący korytarze Zstępujący i Wstępujący,
 • niedokończona komora,
 • komora królowej z ukośnymi kanałami,
 • korytarz poziomy,
 • Wielka Galeria,
 • komora królewska z sarkofagiem i ukośnymi kanałami,
 • pasaż – przedsionek,
 • szyb łączący Wielką Galerię z Korytarzem Zstępującym.

Na stronie internetowej Giza Project można również odbyć wędrówkę po grobowcu królowej Meresanch III, wnuczki Cheopsa.

Kim był Cheops?

Cheops, a właściwie Chu-fu, był władcą starożytnego Egiptu z IV dynastii z okresu Starego Państwa. Jego rządy przypadają na okres ok. 2604–2581 p.n.e. Był jednym z najsłynniejszych egipskich królów, ale równocześnie jednym z najmniej znanych. Uważa się, że to właśnie Cheops zlecił budowę piramidy w Gizie, ale nie jest jasne, czy tak naprawdę został w niej pochowany.

Niektóre teorie głoszą, że jego ciało mogło zostać przeniesione wiele lat po śmierci, a inne, że szczątki władcy zostały zniszczone lub wykradzione. Piramida w ciągu kilku tysięcy lat była wielokrotnie plądrowana. 

Źródło: Giza Project