Siła - natura

Zud to to czas, kiedy natura przejmuje kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. 11-letni Sukhbat wraz z rodzicami żyje na mongolskim stepie. Nagły spadek temperatury powoduje masowe umieranie zwierząt należących do jego rodziny. Ojciec chłopca, Batsaikhan, postanawia, że wyjściem z sytuacji będzie złapanie dzikiego konia i przygotowanie go do startu w wyścigach. Jeźdźcem, którego zwycięstwo pozwoliłoby przetrwać rodzinie, ma być jego syn Sukhbat. Przed chłopcem stoją wyzwania i pierwsze dramatyczne decyzje, które musi samodzielnie podjąć i które odcisną piętno na jego dalszym życiu.

Historia jest przypowieścią o zmaganiach człowieka z naturą i próbą odpowiedzenia na pytanie, czym mogą skończyć się starania, aby ją ujarzmić. Przyroda jest tu jednym z głównych bohaterów filmu – podziwiamy jej potęgę, nieprzewidywalność i metafizyczną siłę.

 

Doceniony!

Film Marty Minorowicz otrzymał m.in. nominację do Kryształowego Niedźwiedzia podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, nominację do Golden Space Needle Award podczas Seattle International Film Festival, nagrodę Fathy Farag za największy wkład artystyczny podczas Cairo International Film Critics Week.

Został zauważony także na rodzimych festiwalach – otrzymał wyróżnienie w konkursie Inne Spojrzenie podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nominowano go również do nagrody za zdjęcia (Paweł Chorzępa) na Camerimage 2016 i zakwalifikował się do Konkursu Fiction/Non-Fiction 13. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Marta Minorowicz jest autorką i reżyserką wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych. Jej film „Kawałek lata” zdobył m.in.: Grand Prix na festiwalu Clermont-Ferrand, Golden Dove na Festiwalu DOK Leipzig w Lipsku czy Grand Prix na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”. Decrescendo zostało docenione m.in. na Zagreb DOX czy Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Zud w kinach już 21 kwietnia. A kolejna edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-26 maja 2017 – w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Bydgoszczy i Lublinie.

 
 
ZUD, reż. Marta Minorowicz, Polska/Niemcy, 2016, 85 min.