Nie ma czegoś takiego jak płeć mózgu, zaprzeczają temu badania obrazowe mózgu przeprowadzone przez specjalistów izraelskich. Pisze o tym PNAS i „New Scientist”. Daphna Joel z uniwersytetu w Tel Awiwie wraz ze swym zespołem przeanalizowała badania obrazowe mózgu 1400 kobiet i mężczyzn w wieku od 13. do 85. roku życia. Porównywano 29 ośrodków mózgu, takich jak hipokamp czy dolny zakręt skroniowy, podejrzewanych o to, że mogą być odmienne u obu płci. 
 

Izraelska badaczka twierdzi, że tylko u kilku procent badanych osób budowa ich mózgu korelowała z płcią. U zdecydowanej większości badanych nie było tak wyraźnych różnic anatomicznych. Mózgi tych osób były na ogół mieszane, tzn. u kobiet występowały bardziej rozbudowane ośrodki przypisywane zwykle mężczyznom i odwrotnie.
 

Pod względem anatomicznym nie ma dwóch odmiennych mózgów kobiet i mężczyzn” – podkreśla Daphna Joel. Specjalistka nie badała jednak, czy są jakieś różnice między poszczególnymi ośrodkami mózgu pod względem czynnościowym. Ten sam ośrodek podobnie wyglądający może jednak nieco inaczej funkcjonować.
 

Bruce McEwen z Rockefeller University w Nowym Jorku uważa jednak, że badania izraelskich badaczy powinny zmienić nasze myślenie o tym, czym jest mózg. Psycholog z Open University w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii Meg John Barker podkreśla, że mózgi kobiet nie są binarne, czyli całkowicie odmienne.
 

Alexandra Kautzky-Willer z Uniwersytetu Wiedeńskiego twierdzi, że na każdą osobę trzeba patrzeć indywidualnie, a nie jakiej jest płci. Jest więcej różnic wśród osób tej samej płci aniżeli między kobietami i mężczyznami.
 

Markus Hausmann z Durham University twierdzi, że jego badania zgodne są z ustaleniami Daphny Joel i jej zespołu. Brytyjski specjalista porównywał między płciami wyobraźnię przestrzenną. Przeważa bowiem przekonanie, że mężczyźni mają pod tym względem zdecydowana przewagę na kobietami. Jego badania tego jednak nie potwierdziły. Część kobiet przewyższała w tym zakresie mężczyzn – podkreśla.
 

Źródło: PAP