– Piramidę wykonano z wielką precyzją na planie sześciokąta – powiedział cytowany w komunikacie uczelni historyk, szef Wydziału Archeologii i Etnologii ENU, Ulan Umitkalijev. Zachowała się do wysokości 13 m. Zewnętrzne ściany wykonane z kamienia, pokryte są wizerunkami zwierząt, najliczniejsze są konie. Ich kości znaleziono obok jednego z kamiennych budynków, co archeolodzy interpretują jako przejawy kultu.

Konstrukcja pochodzi z epoki brązu i ma około 4 tysięcy lat. W czasie wykopalisk archeolodzy natknęli się na fragmenty naczyń ceramicznych, złote kolczyki i inną biżuterię. Wszystkie znalezisko wskazują na to, że był to istotny ośrodek w okresie starożytności - uważają badacze. Oprócz przedstawień koni na stanowisko archeolodzy dojrzeli też wizerunki wielbłądów.

Wszędzie te piramidy. Czy na pewno?

Tak naprawdę piramidy wznoszono tylko w starożytnym Egipcie. Według definicji piramida ma konstrukcję ostrosłupa o czworokątnej podstawie. Taką rygorystyczną definicję spełniają w zasadzie tylko konstrukcje znane ze starożytnego Egiptu i Sudanu. Najsłynniejszą z nich jest piramida Cheopsa w Gizie, która jest też najwyższą piramidą w tym kraju. Pierwotnie mierzyła ponad 146 m wysokości. Piramidy ze ściętym szczytem, czyli już nie ostrosłupy, znane są z cywilizacji prekolumbijskich w Ameryce Środkowej i Południowej. Pełnily jednak funkcje świątynne, podczas gdy piramidy egipskie były grobowcami władców, czyli faraonów oraz ich małżonek. Kilkadziesiąt ściętych piramid o olbrzymich rozmiarach znanych jest też z terenu Chin. Najstarsze mają nieco ponad 2 tys. lat, są zatem o późniejsze od egipskich o 2 tysiące lat. Chińskie piramidy pełniły funkcje grobowców i mauzoleów cesarzy. Zagadką jest, jaką funkcję pełniła nowoodkryta struktura w Kazachstanie, która ma przypominać piramidy.

Kazachstan ma też inne archeologiczne tajemnice - geoglify podobne do tych z Nazca w Peru

Kazachstan nadal skrywa wiele tajemnic przed badaczami przeszłości. W 2014 roku naukowcy poinformowali o odkryciu kilkudziesięciu geoglifów różnej wielkości i kształtów w północnej części kraju. Są to monumentalnych rozmiarów znaki widoczne z lotu ptaka, na które składają się głównie kopce i wały ziemne. Niektóre mierzą kilkaset metrów długości, dlatego ich budowa musiała angażować nawet setki ludzi i wiele roboczogodzin. Te najbardziej znane pochodzą z Nazca w Peru w Ameryce Południowej. Były prawdopodobnie drogami ceremonialnymi wykorzystywanymi na pustyniach w czasie rytuałów, ale teorii jest wiele. Nie jest jasne, jaką funkcję pełniły geoglify z Kazachstanu. Naukowcy sądzą, że pochodzą z późnej epoki brązu lub wczesnej epoki żelaza, czyli mają około 2800 lat.

Kazachstan - garść informacji

Kazachstan jest olbrzymim krajem. Zajmuje powierzchnię 2,7 mln km kwadratowych, zatem jest ponad 8 razy większy od Polski. Zamieszkuje go zaledwie 19,5 mln osób. W XVIII i XIX w. obszar ten znalazł się pod kontrolą Rosji. Od 1925 roku był radziecką republiką. Kazachstan uzyskał niepodległość w 1991 roku. Kraj ten jest bardzo zasobny w gaz i ropę naftową. Jest również jednym z największych producentów uranu. Poza tym Kazachstan jest liczącym się producentem lnu i eksporterem zboża. Polonia w Kazachstanie liczy około 36 tys. osób. Dużą jej część stanowią potomkowie osób departowanych przez Sowietów w latach '30 i '40 XX wieku.

Źródło: Eurasian National University