Pojawienie się pierwszych kobiet na amerykańskich monetach to zwieńczenie trwającego od czterech lat programu American Women Quarters, mającego uhonorować osiągnięcia kobiet, które „wniosły znaczący wkład w dziedzictwo narodowe” – podaje mennica Stanów Zjednoczonych. 

Ćwierćdolarówki przedstawiające dr Ride i Angelou trafią do obiegu na początku 2022 r. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny wygląd monet. Rozważanych jest kilka możliwych projektów. Na jednym z nich Ride unosi się w przestrzeni, a Angelou ma anielskie skrzydła. Inne propozycje są bardziej tradycyjne i stonowane. 

Jeden z projektów monet / (fot. US Mint)

Amerykańska mennica i pomysłodawcy projektu American Women Quarters mają nadzieję, że ostatnia decyzja to tylko pierwszy krok do tego, aby kobiety nauki i kultury na dobre zagościły w świadomości Amerykanów. Liczą, że między 2022 a 2025 rokiem uda się wydać łącznie 20 nowych ćwierćdolarówek z wizerunkami kobiet. 

Sally Ride – pierwsza Amerykanka w kosmosie

Dr Sally Ride była astronautką i fizyczką. Urodzona w 1951 roku w Los Angeles, do NASA dołączyła w wieku 26 lat. 

18 czerwca 1983 poleciała w kosmos jako członkini załogi wahadłowca Challenger, realizującej misję STS-7. Tym samym została pierwszą amerykańską astronautką (i trzecią w ogóle – po Tierieszkowej i Sawickiej). Odpowiedzialna była za ramię robotyczne Canadarm wahadłowca i jako pierwsza za jego pomocą pochwyciła satelitę. 

Swój drugi i ostatni lot kosmiczny odbyła w dniach 5–13 października 1984. Była specjalistką misji STS-41-G w załodze promu Challenger. Podczas lotu prowadzono z orbity m.in. badania oceanów i lądów. Ponadto astronauci umieścili w kosmosie satelitę przeznaczonego do obserwacji klimatycznych ERBS (Earth Radiation Budget Satellite. 13 października wahadłowiec wylądował na pasie Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego (KSC).

W czerwcu 1985 Ride została wyznaczona do załogi kolejnej misji, jednak wskutek katastrofy promu Challenger przygotowania do wyprawy zostały wstrzymane, Ride zaś weszła w skład prezydenckiej komisji dochodzeniowej mającej ustalić przyczyny wypadku. Po zakończeniu prac komisji otrzymała przeniesienie do centrali NASA w Waszyngtonie. Objęła powołane dla niej stanowisko, ale nie brała już udziału w misjach kosmicznych. 

Dr Ride zmarła w 2012 roku. 

Maya Angelou – poetka i bojowniczka o równe prawa 

Maya Angelou (1928–2014) była afroamerykańską poetką, pisarką i aktorką. Za swoją twórczość i zasługi dla czarnoskórej społeczności została odznaczona Narodowym Medalem Sztuk oraz Prezydenckim Medalem Wolności.

Oprócz działalności artystycznej Angelou była znaną działaczką na rzecz praw obywatelskich. Podczas Ruchu Praw Obywatelskich (czynnego w latach 50. i 60. XX w. ruchu społecznego dążącego do zniesienia segregacji rasowej pokojowymi metodami) pracowała zarówno z Martinem Lutherem Kingiem Jr, jak i Malcolmem X. Była jedną z najbardziej wpływowych orędowniczek praw człowieka i praw czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych.

Angelou była też pierwszą Afroamerykanką i pierwszą kobietą w ogóle, która wyrecytowała wiersz na inaugurację prezydenta USA. Miało to miejsce w 1993 r. na zaprzysiężeniu prezydenta Billa Clintona.


Źródło: Seattle Times