Będzie to pierwsza w Polsce świąteczna choinka, której energooszczędne oświetlenie LED (ponad 3000 lampek) będzie napędzane przez system 6 rowerów, prądnic i akumulatorów. System ten zasilany będzie przez pedałujących na rowerach uczestników, a powstała energia generowana będzie w akumulatorach żelowych i pozwoli na ciągłe oświetlenie 7 metrowej choinki. Każdy z uczestników na specjalnym liczniku zamontowanym na rowerze będzie mógł obserwować ilość prądu, którą wytworzy. Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy edukacyjne i warsztaty. Celem naszej akcji jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie zmian klimatycznych i możliwości oszczędzania energii – mówi prezes Fundacji ARKA Wojciech Owczarz. Z kolei jak donosi Instytut na rzecz Ekorozwoju – każdego roku Polacy marnują 2,3 mln MWh energii. To ilość energii produkowanej przez średniej wielkości elektrownię. Straty finansowe dla użytkowników energii to 831 mln rocznie. Tylko zmieniając nieznacznie nasze codzienne nawyki jesteśmy w stanie zaoszczędzić aż 15% energii w naszych domach. Dodatkowo bielska akcja promuje także kupowanie naturalnych, polskich drzewek świątecznych zamiast tych plastikowych, które po wykorzystaniu rozkładają się do 500 lat  - dodaje Wojciech Owczarz.
Współorganizatorem akcji jest Galeria SFERA, a partnerem są Lasy Państwowe. Każdy z mieszkańców Bielska będzie mógł „zasilić” choinkę codziennie w godz. 9.00-21.00, do dnia 24 grudnia br.

Ogólnopolska kampania „Zadbaj o klimat”

Akcja „Choinka z klimatem” jest częścią ogólnopolskiej kampanii  „Zadbaj o klimat”, w której do edukacji ekologicznej wykorzystywane są niekonwencjonalne metody i techniki pracy. Jej celem jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie zmian klimatycznych i możliwości oszczędzania energii. Chcemy edukować dzieci i młodzież poprzez zabawę, wspólną realizację zaplanowanych gier i instalacji przestrzennych. Ekologia dla odbiorców tych działań ma nie być nudną lekcją, ale ciekawym, emocjonującym wydarzeniem w którym chętnie biorą udział – zaznacza Wojciech Owczarz. W ramach kampanii przeprowadzone zostaną działania w całym kraju (m.in. w: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Rzeszowie, Lublinie, Kielcach, Olsztynie). Wiosną 2012r. odbędzie się akcja edukacyjna „Kino bez prądu”, podczas której dzieci pedałując na rowerach wytworzą prąd niezbędny do zasilenia rzutnika i laptopa, a dzięki temu będą mogły oglądać ekologiczne filmy. Kolejne działania to pokazy puzzli, gier i krzyżówek przestrzennych we wszystkich miastach wojewódzkich, a także szereg wystaw, happeningów oraz konkursów. Wykorzystane zostaną również nowe pomysły tj. „Eko Memory” oraz przestrzenne krzyżówki ekologiczne. W ramach kampanii przygotowanych zostanie także 40 pokazów wystawy edukacyjnej „Zadbaj o klimat” w centrach handlowych oraz budynkach publicznych. Przeprowadzonych zostanie 50 warsztatów dla szkół w całej Polsce oraz 10 happeningów. Dodatkowo 5000 pakietów edukacyjnych trafi do szkół.
Kampania „Zadbaj o klimat” jest dofinansowywana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.