17 lutego 1980 roku o godz. 14.25 Polacy stanęli na szczycie najwyższej góry świata. Nie byłoby w tym nic zadziwiającego, gdyby nie fakt, że to wejście odbyło się zimą. Nikt wcześniej nie zdobył ośmiotysięcznika o tej porze roku.

40 lat temu w bazie pod Everestem można było usłyszeć okrzyki radości i wzruszenia. To cała ekipa polskich himalaistów entuzjastycznie zareagowała na wiadomość od Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego, którzy oznajmili, że są na szczycie góry gór. Marzenie Andrzeja Zawady, kierownika tej pamiętnej wyprawy, spełniło się. A w raz z tym spełnionym marzeniem rozpoczął się nowy rozdział w himalaizmie - zdobywanie ośmiotysięczników zimą - który trwa do teraz.

Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady w związku z rocznicą zdobycia Everestu zimą, przygotowała w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II uroczystą galę upamiętniającą to wydarzenie. W tak ważnym momencie nie mogło zabraknąć National Geographic. Jesteśmy dumni z naszych Lodowych Wojowników za ich niezłomność i determinację, która pozwoliła na zdobycie dziesięciu z czternastu ośmiotysięczników. 

Iwona El Tanbouli-Jabłońska
dyrektor artystyczna National Geographic Polska

Zdjęcia: f11_studio