Archeolodzy prowadzący wykopaliska w amerykańskim stanie Nowy Meksyk znaleźli skamieniałe odciski ludzkich stóp. Odkrycie wskazuje na to, że ludzie mieszkali na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych już podczas ostatniej epoki lodowcowej, czyli znacznie wcześniej niż do tej pory zakładali naukowcy.

Kim byli pierwsi Amerykanie?

Odnalezione odciski stóp nie są najstarszym dowodem na przybycie ludzi do obu Ameryk, jednak wydają się najbardziej wiarygodne. W tym samym regionie archeolodzy odkryli również ślady mamutów, bydła i wielbłądów.

Pojawienie się ludzi w Ameryce Północnej i Południowej było kluczowym momentem w trakcie pierwszych migracji. Kwestią sporną pozostaje, kiedy się to wydarzyło. Kamienne narzędzia sprzed około 13 tys. lat odnalezione w jaskini Chiquihuite (środkowy Meksyk) wskazują na to, że pierwszymi ludźmi w Nowym Świecie byli przedstawiciele prehistorycznej kultury Clovis. Coraz więcej dowodów podważa jednak te hipotezy.

W zeszłym roku naukowcy ustalili, że narzędzia liczyły jednak co najmniej 26 500 lat. Co więcej, komputerowa symulacja wykazała, że jaskinia była położona w głębi lądu. To potwierdza przypuszczenia, jakoby pierwsi ludzie dotarli do obu Ameryk już 33 300 lat temu.

Znaleziska z jaskini Chiquihuite budzą jednak kontrowersje wśród naukowców i nie chodzi tylko o rozbieżność w datowaniu ich powstania. Część archeologów nie jest pewna, czy wykopane przedmioty rzeczywiście są wyrobami ludzi, czy może po prostu kamieniami o nieregularnych kształtach.

Nie wszystkie dowody zostały potwierdzone

Odciski stóp znalezione w Parku Narodowym White Sands wydają się wiarygodnym źródłem wiedzy o migracjach ludzi. Większość śladów należała najprawdopodobniej do dzieci i nastolatków. Powstały od około 19 000 do 26 500 lat temu. W tym czasie lodowce zajmowały mniej więcej jedną trzecią Ziemi. Naukowcy szacują, że odkrycie pochodzi z czasów, zanim zbliżające się do siebie lodowce zamknęły korytarz, który łączył masy lądowe Azji i Ameryki Północnej.

To, że ludzie tak wcześnie zasiedlili obie Ameryki, sugeruje również, że starożytni łowcy (o ile istnieli) polowali na mamuty i inne zwierzęta w sposób zrównoważony. W przeciwnym fauna wyginęłaby jeszcze dużo wcześniej.

Badania nad śladami pierwszych Amerykanów nadal są w toku. Prace musiały zostać wstrzymane z powodu pandemii, ale ich wznowienie jest planowane na styczeń 2022 r.

Źródło: Science