Festyn odbędzie się już 8 września (niedziela) w godz. 15.00–18.00 na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

Podczas festynu zobaczymy dwa widowiska dotyczące kujawskiej kuchni. Teatr Obrzędowy „Borowioki” z Babiaka przedstawi widowisko obrazujące codzienne zajęcia w kuchni – przygotowywanie posiłków, przetwórstwo, gromadzenie zapasów na zimę. Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z gminy Boniewo pokaże dawny sposób pieczenia chleba i zwyczaje z tym związane. Zespół Pieśni i Tańca „Wrzos” z Włocławka „okrasi” wszystko kujawskimi melodiami, pieśniami i tańcami.

W dniu imprezy skansen tętnić będzie życiem dzięki licznym pokazom przygotowanym w warsztatach rzemieślniczych i zagrodach, m.in. szatkowania kapusty, tłoczenia oleju, młócenia i czyszczenia zboża, mielenia mąki, toczenia naczyń na kole garncarskim, kucia żelaza na gorąco oraz wyjątkowo na imprezę przygotowany pokaz ustawiania do pracy wiatraka – „koźlaka”. Dzieci zaproszone zostaną na warsztaty lepienia figurek z ciasta chlebowego. Na pierwszych uczestników imprezy czekać będzie degustacja żuru kujawskiego.

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego kujawskiego jadła zachęcać będą do oglądania i kupowania stoiska z haftowanymi i koronkowymi obrusami, rzeźbami, wyrobami z wikliny, glinianymi garnkami, wyrobami kowalstwa artystycznego, ozdobami z bibuły, biżuterią oraz czarniną, kluskami ziemniaczanymi, pierogami, wędlinami, ciastami, chlebem, miodem itp.

Wstęp w cenie biletu:
-    normalny – 10 zł
-    ulgowy –  6 zł
-    bilet rodzinny – 25 zł
-    dzieci do lat 7 – wstęp wolny