Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Must Farm Quarry w mieście Whittlesey, w dystrykcie Fenland w hrabstwie Cambridgeshire.
 

Na stanowisku Must Farm, nazywanym „Brytyjskimi Pompejami”, znajdują się pozostałości siedliska z epoki brązu, złożonego z dwóch domostw pochodzących sprzed ok. 3300 lat.
 

Archeolodzy pod kierunkiem Marka Knight’a odkryli na stanowisku dobrze zachowane drewniane koło o średnicy jednego metra, pochodzące - według ekspertów - z okresu 1100-800 r. p.n.e.
 

Zdaniem Duncana Wilsona, prezesa organizacji Historyczna Anglia, najnowsze znalezisko w Must Farm jest najstarszym kompletnym kołem z epoki brązu, jakie odkryto dotychczas w Wielkiej Brytanii.
 

Na pobliskim stanowisku Park Archeologiczny Flag Fenn koło Peterborough odkryto wcześniej fragmenty drewnianego koła z ok. 1300 r. p.n.e., ale jest ono niekompletne i było o wiele mniejsze.
 

Stan koła z Must Farm jest tak dobry, że zachował się nawet fragment osi osadzonej w środku koła.
 

Prace wykopaliskowe na stanowisku Must Farm wykazały, że w epoce brązu istniała w tym miejscu dobrze zorganizowana społeczność, żyjąca na podmokłych brzegach rzeki w domostwach stojących na palach.

 

Jak poinformował Marek Knight, wśród wcześniejszych znalezisk na stanowisku znalazły się narzędzia z epoki brązu, drewniana taca, a także niewielkie miseczki oraz dzbanki z resztkami pożywienia wewnątrz.
 

Archeolodzy planują zbadanie całej powierzchni stanowiska, wynoszącej ok. 1100 metrów kwadratowych, a na razie zdołali wykonać połowę pracy.
 

Według naukowców drewniane domostwa na palach spłonęły w wyniku pożaru i zawaliły się do wody, dzięki czemu ich pozostałości zachowały się w dobrym stanie, zyskując miano „Brytyjskich Pompejów”.  
 

Źródło: PAP