Peter Higgs był znanym brytyjskim fizykiem. Ogólnoświatową sławę i uznanie przyniosło mu twierdzenie o istnieniu bozonu Higgsa (tzw. boskiej cząstki), fundamentalnej cząstki elementarnej odgrywającej kluczową rolę w mechanizmie zdobywania masy przez inne cząstki. Jego prace doprowadziły do opracowania mechanizmu Higgsa, który jest istotnym elementem Modelu Standardowego fizyki cząstek elementarnych.

Nie żyje Peter Higgs

Noblista zmarł 8 kwietnia 2024 r. Przeżył 94 lata. Jego śmierć zasmuciła wielu badaczy i przedstawicieli świata nauki. Kondolencje w mediach społecznościowych wystosował między innymi profesor Brian Cox (brytyjski prezenter programów naukowych i autor książek).

– Peter był wyjątkową osobą, niezwykle inspirującą postacią dla fizyków na całym świecie, człowiekiem o rzadkiej skromności, wspaniałym nauczycielem. Kimś, kto wyjaśnił fizykę w bardzo prosty, a jednocześnie głęboki sposób – przekazała BBC News szefowa CERN, Fabiola Gianotti.

Peter Higgs zmienił nasze postrzeganie (wszech)świata

Higgs po raz pierwszy zaproponował istnienie bozonu Higgsa w latach sześćdziesiątych XX wieku wraz z innymi niezależnymi fizykami, takimi jak François Englert i Robert Brout. Bozon Higgsa został ostatecznie odkryty w 2012 roku przez naukowców z Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) w CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) w Szwajcarii. Odkrycie potwierdziło istnienie cząstki i dostarczyło znaczącego wsparcia dla Modelu Standardowego fizyki cząstek elementarnych.

Za swój wkład w fizykę teoretyczną, zwłaszcza w przewidywanie istnienia bozonu Higgsa, Peter Higgs otrzymał w 2013 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki wspólnie z François Englertem. Jego prace badawcze wywarły głęboki wpływ na nasze zrozumienie podstawowych elementów składowych Wszechświata.

Kim był Peter Higgs?

Peter Higgs urodził się 29 maja 1929 roku w Newcastle w Anglii. Już od najmłodszych lat wykazywał uzdolnienia w zakresie matematyki i nauk ścisłych. Uzyskał dyplom z fizyki w King's College w Londynie, gdzie rozwijał zainteresowania fizyką teoretyczną. Po uzyskaniu tytułu licencjatu Higgs wybrał się na studia doktoranckie na Uniwersytecie w Edynburgu.

Przełomowy moment w karierze Higgsa nastąpił w 1964 r., kiedy przedstawił koncepcję nowej cząstki elementarnej. Później nazwano ją bozonem Higgsa. W serii przełomowych artykułów Higgs i inni wybitni fizycy, w tym François Englert i Robert Brout, położyli podwaliny pod coś, co stało się jednym z najważniejszych przełomów teoretycznych we współczesnej fizyce. Ich propozycja zakładała istnienie pola – obecnie znanego jako pole Higgsa – które przenika Wszechświat i nadaje masę innym cząstkom poprzez interakcje z hipotetycznym bozonem Higgsa.

Peter Higgs nie żyje. Tu na zdjęciu w 2013 r. / Getty Images

Przez dziesięciolecia istnienie bozonu Higgsa pozostawało zagadką. To skłoniło fizyków na całym świecie do podjęcia wysiłków w celu jego odkrycia. Kulminacją tych wysiłków było ogłoszenie Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w 2012 r. Dotyczyło odkrycia cząstki odpowiadającej długo poszukiwanemu bozonowi Higgsa. Monumentalne osiągnięcie, zrealizowane dzięki wspólnym wysiłkom tysięcy naukowców pracujących w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), potwierdziło teorię Higgsa, a tym samym istnienie cząstki noszącej jego imię.