Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej podjęła się budowy tymczasowych schronień dla Nepalczyków, którzy stracili domy w wyniku trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 25 kwietnia w Nepalu. Ratownicy muszą zdążyć przed porą monsunową, by mieszkańcy wiosek mogli przetrwać najtrudniejsze warunki pogodowe.

Naprawdę ścigamy się z czasem, by zdążyć przed nadejściem monsunu i wykorzystujemy ostatnie chwile dobrej pogody do wybudowania tymczasowych schronień
– tłumaczy dr Wojciech Wilk, prezes PCPM.

Żeby się to udało potrzebne jest wsparcie. W tym celu PCPM uruchomiło charytatywny numer SMS. Wystarczy wysłać SMS o treści "NEPAL” na nr 72720 (2,46zł z VAT) lub odwiedź stronę www.pcpm.org.pl/nepal, by pomóc zbudować schronienia dla Nepalczyków. Schronienia budowane są dla mieszkańców dwóch wsi w dystrykcie Sindhupalchok, 80 kilometrów na północny wschód od stolicy Nepalu, Katmandu. Nie łatwo je znaleźć na mapie, dlatego też nie od razu dotarła tam pomoc. Fundacja PCPM działała w Nepalu tuż po trzęsieniu ziemi. Wysłała tam Zespół Ratunkowy, którego ratownicy stworzyli w górach punkt medyczny. Zaledwie w ciągu kilku dni po trzęsieniu udzielili pomocy medycznej ponad 400 rannym Nepalczykom. Wielu udało się uratować życie. Fundacja PCPM przekazała też do Nepalu pomoc humanitarną: koce, łóżka polowe, leki oraz tabletki do oczyszczania wody.