Paweł Młodkowski urodził się w 1975 roku. Jak sam przyznaje – aparat fotograficzny towarzyszył mu praktycznie od dnia narodzin. 

– Moi rodzice w ramach prezentu ślubnego nabyli lustrzankę Praktica Super TL, która służyła im do dokumentowania życia rodzinnego. Dosyć wcześnie zadałem sobie pytanie: jak to jest, że "pstrykam" i po kilku tygodniach otrzymuję odbitkę? Otwierałem aparat, zdarzyło mi się kilkukrotnie wyciągnąć z kasetki błonę fotograficzną, żeby przekonać się, że nic tam nie ma – wspomina fotograf.

– Jednak moją główną pasją były sztuki walki. Ćwiczyłem karate Kyokushin. Po fatalnym wypadku na nartach musiałem zająć się czymś innym. Mama podsunęła mi książkę o fotografowaniu. Miałem 11 lat – mówi.

 

 

Tak właśnie zaczęła się jego przygoda z fotografowaniem. W pewnym momencie do tej pasji dołączyła kolejna – miłość do latania. Młodkowski postanowił je połączyć, aby podzielić się z bliskimi tym, czego doświadczał szybując w przestworzach.

– Kurs paralotniowy ukończyłem jako student. Zakochałem się w lataniu. Aparat fotograficzny wydał mi się najlepszym narzędziem do opowiedzenia, jak to jest patrzeć na ziemię oczami ptaka. Dosyć szybko minęła mi fascynacja typowymi lotniczymi krajobrazami. Poczułem potrzebę pokazania czegoś mniej oczywistego. Zacząłem pracować nad abstrakcyjnymi ujęciami ziemi. Tak powstał, a właściwie powstaje od 16 lat, cykl "Pola z duszą" – opisuje fotograf.

 

 

Autorski projekt „Pola z duszą” Młodkowski zaczął realizować w 2005 roku, a przyświecały mu słowa Roberta Bressona: „Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył”. W ramach tego cyklu Paweł Młodkowski fotografuje z lotu ptaka te fragmenty krajobrazu, które wyróżnia szczególna estetyka, harmonia lub ciekawa gra skojarzeń.

„Polska jest w 60% pokryta gruntami rolnymi. Okazuje się, że pola i łąki widziane z perspektywy ptaka potrafią zaskoczyć różnorodnością barw, faktur i kształtów. Kolor, kształt, faktura przeważnie tworzą obrazy zupełnie abstrakcyjne. Czasami jednak, są zaskakująco podobne do czegoś lub kogoś, wywołują grę skojarzeń” - tak fotograf opisuje ten projekt na swojej stronie internetowej

 

 

Ale to nie jedyny projekt, nad którym pracuje Młodkowski. Wśród jego prac znajdziemy też te należące do projektów zatytułowanych „Estetyka destrukcji”, „Subtelności” czy „Dachy”. Na jego fotografiach pozornie znane krajobrazy przeobrażają się w dzieła sztuki nowoczesnej. 

W lutym tego roku premierę ma też książka fotograficzna autorstwa Pawła - „Woda”.  – To autorska, fotograficzna opowieść latającego człowieka o wodzie i  zachwycie nad pięknem naszej planety. Zaczyna się nad morzem, kończy… zimą. Woda z mojego świata nie udziela odpowiedzi. Chciałbym aby skłoniła Państwa do refleksji, zatrzymała na moment i dała odrobinę radości – pisze autor i fotograf. 

Paweł Młodkowski jest fotografem polskiej edycji National Geographic, a także laureatem wielu prestiżowych nagród. Jego prace były nagradzane i wyróżniane między innymi w konkursach: National Geographic, Sony World Photography Awards, International Photography Awards, Pilsner Urquell International Photography Awards, Pix de la Photographie, Moscow International Photography Awards.

Paweł Młodkowski - fotograf miesiąca National Geographic Polska. / Fot.: Małgorzata Telega

Więcej: 
https://www.instagram.com/pawel_mlodkowski/
http://pawelmlodkowski.pl
https://www.facebook.com/locolot