Zdobywca Nagrody Pulitzera i dziennikarz National Geographic Paul Salopek w podróż „Out of Eden” wyruszył 10 stycznia 2013 roku. Pierwsze kroki postawił w Etiopii, a jego celem jest Patagonia. Skąd pomysł na trasę? Paul Salopek chce w ten sposób odtworzyć migrację człowieka prehistorycznego. Wędrówka odbywa się powoli, to tempo spacerowe. Znany dziennikarz i reporter chce w ten sposób nieco „zwolnić”, skupić się na rozmowach z napotkanymi po drodze ludźmi, przyglądać się otoczeniu.

Podczas tej ciekawej wyprawy patronują mu National Geographic, the Knight Foundation i the Pulitzer Center for Crisis Reporting.

Salopek wziął ze sobą tylko najbardziej potrzebne przedmioty oraz lekkiego laptopa I telefon satelitarny, by regularnie zdawać relacje z wyprawy. Dzięki temu czytelnicy na całym świecie mogą śledzić jego wyprawę, komentować i wiedzieć, że po kilku dniach otrzymają odpowiedź na swoje pytania.

W tej chwili Paul Salopek wędruje w Etiopii. Stamtąd trasa, jaką obierze Salopekj będzie prowadzic przez Półwysep Arabski do Iranu, Indii i Chin, następnie do Rosji, na Alaskę i Kanadę, USA, Meksyk, kraje Ameryki Środkowej i Południowej aż do Chile. Pełny zapis jego refleksji, rozmów z tubylcami i zdjęcia można zobaczyć na: http://outofedenwalk.nationalgeographic.com/