Od ponad dziesięciu lat nieustannie jest w trasie i nie przestaje planować kolejnych wypraw. Szymon (Stafa) Stawski przekroczył już 90 granic na 6 kontynentach i wiele… własnych. Jak mówi, jest w drodze po resztę świata. Z pewnością pomoże mu w tym zaplanowana na 8 lat wyprawa dookoła świata. Jak to się zaczęło?

Podczas półrocznego pobytu w fińskiej Laponii, jeszcze jako student uniwersytetu o profilu turystyczno-geograficznym, zaraziłem się podróżą i była to dla mnie choroba nieuleczalna. Podróż stała się czymś najważniejszym, moją największą życiową przygodą - wyjaśnia Szymon.

Jego dorobek podróżniczy został nagrodzony statuetką im. Tony’ego Halika na Festiwalu Podróżników w Bydgoszczy. Coraz częściej swoje podróże uwiecznia i chętnie dzieli się wrażeniami. Jako pomysłodawca i organizator wyprawy Cinemaya Panamericana, zrealizował film „Pachamama”. Z wyprawy powstała także wystawa zdjęć, ukazująca życie współczesnych Indian. Szykują się kolejne, a przede wszystkim seria dokumentalna „Oko w Oko” z jego wieloletniej wyprawy lądem dookoła globu. Ale po kolei!

Dookoła globu

Jednym z największych marzeń Szymona jest odwiedzenie wszystkich państw świata. Motywacją do tego, nie jest jednak wpis w księdze Guinnessa, lecz nieustająca chęć poznawania i dzielenia się doświadczeniami.

- Postanowiłem, dosłownie, zostać obywatelem świata. Chcę, wychodząc poza standardy, porzucić życie stacjonarne. Przekształciłem moje mieszkanie w domek na kółkach, przez okno którego co dzień rozciąga się inny widok – widok na mój ogródek, w którym właśnie dziś zaparkowałem.

I tak zapadła decyzja. Szymon 28 września wyrusza w  8-letnią podróż dookoła świata. Zamierza przejechać przez wszystkie kontynenty, począwszy od Azji Południowej, Australii, przez Amerykę Południową i  Północną, Syberię, Bliski Wschód po Afrykę. Nie ogranicza go sztywno wytyczona trasa. Wyprawa „Oko w oko” ma być czymś więcej niż tylko projektem.

- Podczas mojej życiowej wędrówki stworzę cykl dokumentalny poświęcony starym kulturom, dzięki którym odkryłem jego nowy sens. kręgosłup wyprawy stworzyłem stawiając na mapie punkty w miejscach, w których żyją reprezentanci ostatnich plemion.

Na podróż „Oko w oko” składają się trzy główne filary. Po pierwsze Szymon zamierza przygotować serię dokumentalna "Oko w Oko", która będzie encyklopedią rdzennych plemion. Drugim trzonem będą odcinki "Oko w oko z pasją" poświęcone ludziom realizującym swoje marzenia. Trzecim elementem wyprawy będzie eksperymentalne kino obwoźne, które zaprezentuje spotkanym po drodze mieszkańcom.

Oko w oko

Seria dokumentalna „Oko w Oko” pokaże tradycje, wartości moralne i sposoby na życie ostatnich plemion. Szymon chce uwiecznić wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie, dziś bezpowrotnie odchodząca wraz z ostatnimi potomkami tych plemion.

- Nie będę się śpieszyć a jednak chciałbym zdążyć pokazać jak najwięcej takich miejsc i stworzyć wizualną encyklopedię rdzennych mieszkańców naszej planety. Dla mnie będzie to doskonała nauka, pogłębię swoją wiedzę o spojrzenie „starszyzny naszego świata”.

Z pasją

W czasie podróży Szymon spotyka ludzi z pasją, którzy - jak przyznaje - pozostawiają w nim iskrę, motywującą do działania. Postanowił więc przekazać ją dalej. Tak powstanie cykl filmowy „Oko w oko z pasją”, który będzie poświęcony osobom o wielkiej determinacji.

Podróżnik skupi się w nim na ludziach, którzy mimo trudności i długiej drogi, nie poddali się i żyją realizując swoje marzenia.  Nie zabraknie prawdziwych pasjonatów: alpinistów, muzyków, nurków, mnichów, zbieraczy i innych szalonych, a jednak mocno stąpających po świecie osób. Będą to historie zwyczajnych ludzi, żyjących w niezwyczajny sposób.

- Chciałbym poprzez odcinki, motywować wszystkich do działania – dodaje.

Obwoźne kino

Filmy Szymona Stawskiego będą prezentowane na wielkim ekranie jego kina obwoźnego. Jednak  kino nie będzie skupiać się tylko wokół zabawy. Selektywnie dobrany materiał posłuży do poszerzania wiedzy lokalnych społeczności na temat praw człowieka i niematerialnej wartości ziemi. Członkowie plemion zobaczą problemy zanikania kultur w innych miejscach.

– Zamierzam Indianom pokazać zmagania Maorysów i odwrotnie.

Wyprawa rusza 28 września. Krok krok z Szymonem można będzie podążać na jego stronie www.okowoko.org.

Autor:Szymon Stawski
Opracowanie: hg