Park Narodowy Yellowstone to nie tylko jeden z najbardziej znanych na świecie amerykańskich obszarów chronionych, ale też najstarszy. Powstał dokładnie 1 marca 1872 r. na mocy ustawy podpisanej przez ówczesnego prezydenta USA – Ulyssesa S. Granta.

Smutna prawda o Yellowstone

W 2022 r. pierwszy park narodowy utworzony na terenie Stanów Zjednoczonych świętuje swoje 150-leceie. Z tej okazji zarząd obiektu chce przypomnieć, że choć Yellowstone jest kojarzone głównie za sprawą oszałamiającej przyrody, to kluczową rolę w tym miejscu odgrywają rdzenne plemiona Ameryki Północnej. Sam Sholly – nadzorca parku – zapowiedział, że chce podjąć z nimi pełniejszą współpracę w zakresie ochrony ekosystemów i nie tylko.

Przyroda Yellowstone zachwyca, jednak na przestrzeni lat mocno ucierpiała. / fot. Getty Images

W komunikacie prasowym Sholly zwrócił uwagę na to, że ochrona Yellowstone nie zawsze przebiegała z poszanowaniem przyrody. W latach 70. XIX wieku pracownicy parku mieli oczyścić teren z drapieżników, w tym wilków i niedźwiedzi. Wszystko po to, żeby park narodowy był bardziej przyjazny dla odwiedzających.

– Całkowicie wytrąciliśmy ekosystem z równowagi – podkreśla Sholly.

Jak dodaje, zależy mu na tym, żeby opowiadać historię regionu w pełny, właściwy sposób. Na przestrzeni lat urzędnicy wymazali fakty związane z rdzennymi Amerykanami, którzy przez prawie 11 tys. lat polowali i zbierali pożywienie na terenach dzisiejszego parku narodowego.

Doug MacDonald – autor książki „Before Yellowstone: Native American Archeology in the National Park” – przypominał w wywiadzie dla Smithsonian Magazine w 2021 r., że rdzenne plemiona były regularnie przepędzane z Yellowstone. Opinii publicznej tłumaczono natomiast, że nigdy tam nie mieszkały, bo bano się gejzerów.

Park Narodowy Yellowstone wraca do korzeni

Aby naprawić błędy z przeszłości i jak najlepiej zrozumieć relacje między ludźmi a zwierzętami jeszcze sprzed utworzenia parku narodowego, pracownicy obiektu prowadzą rozmowy z rdzennymi Amerykanami. Pytają ich o to, jak dbać o przyrodę, co robią dobrze, a co źle. Pierwszym owocem współpracy ma być utworzenie Centrum Dziedzictwa Plemiennego w pobliżu słynnego gejzeru Old Faithfull. Dodatkowo w sierpniu 2022 r. przy Łuku Roosevelta zostanie otwarta edukacyjna wioska.

Po tym, jak urzędnicy przywrócą ekosystemy i przypomną historię regionu, to turyści będą musieli kontynuować ich dzieło. Mimo pandemii liczba odwiedzających Park Narodowy Yellowstone cały czas rośnie. W 2021 r. od stycznia do października obiekt odwiedziło 5 milionów osób.

Yellowstone to jedyne miejsce w kontynentalnej części USA, gdzie żyje populacja dzikich bizonów. / fot. Getty Images

Goście na łonie natury powinni zachowywać się jak goście, czyli nie zbaczać z wytyczonych szlaków i uszanować obowiązujące regulaminy. Władze parku wierzą, że Centrum Dziedzictwa Plemiennego uczuli wszystkich odwiedzających na wyjątkowość tego miejsca.

W wydarzeniach towarzyszących obchodom 150. urodzin Parku Narodowego Yellowstone będzie można wziąć udział online. Kalendarz jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej.

Źródło: Travel and Leisure