W poniedziałek 11 marca o godz. 9.00 z lotniska wojskowego w Warszawie wyruszy transport lotniczy z artykułami pierwszej potrzeby zebranymi dzięki współpracy z  firmami. Ponadto w Turcji z funduszy zebranych w ramach zbiórki publicznej oraz Klubu PAH SOS zostaną zakupione dodatkowe produkty.

Wkrótce (15 marca) miną dwa lata od początku konfliktu w Syrii. PAH w pierwszych miesiącach od wybuchu wojny udzielała pomocy uchodźcom znajdującym się w Libanie. Teraz przygotowuje transport artykułów pierwszej potrzeby przeznaczonych dla Syryjczyków pozostających w północno-zachodnich prowincjach kraju.

Pierwszym etapem działań będzie wylot samolotu zaplanowany na 11 marca, na godz. 09.00 , w którym znajdzie się ok. 8 ton produktów ofiarowanych fundacji przez firmy. Będą to m.in.: środki higieniczne, medyczne, a także kanistry na wodę, koce, tabletki do odkażania wody oraz zestawy do podgrzewania posiłków. Lot do Turcji odbywa się dzięki współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Na lotnisku wojskowym przy ul. Żwirki i Wigury 1c planowana jest obecność przedstawicieli polskiego rządu – m.in. Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka, Minister ds. społecznych Ireny Wóycickiej oraz Szefa Kancelarii Prezydenta RP Ministra Jacka Michałowskiego.

Ponadto  ze środków zebranych od darczyńców indywidualnych zostaną zakupione w Turcji artykuły higieniczne oraz medyczne. Do tej pory PAH z wpłat na konto oraz w ramach Klubu PAH SOS zgromadziła ponad 100 tys. zł.

Następnie wszystkie dary zostaną przewiezione do Syrii. PAH we współpracy z syryjską organizacją medyczną rozdystrybuuje je  wśród potrzebujących.

W zależności od zebranych środków, PAH będzie planowała kolejne tury zakupów najpotrzebniejszych rzeczy, które pozwolą uchodźcom wewnętrznym przeżyć w zrujnowanych miastach. Przelot darów jest wydarzeniem jednorazowym, związanym z zaangażowaniem firm. PAH, zgodnie z przyjętymi zasadami pracy,  prowadzi przede wszystkim zbiórkę, z której dochód zostanie wykorzystany na zakup artykułów medycznych na miejscu.

Apelujemy o dalsze wsparcie, które umożliwi fundacji kontynuację pomocy dla Syryjczyków. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na konto w banku BPH S.A. 32 1060 0076 0000 3310 0018 2891 z dopiskiem Syria lub zostać członkiem Klubu PAH SOS, by regularnie wspierać działania PAH w krajach dotkniętych przez kryzysy humanitarne (www.pah.org.pl).